Κυριακή 30 Οκτωβρίου 2022

Θρύλος Ιωαννίνων-Αστράκα B.C. 59-56: Στο Θρύλο το πρώτο γιαννιώτικο ντέρμπι της σεζόν

Το πρώτο γιαννιώτικο ντέρμπι της φετινής σεζόν στο πρωτάθλημα της Α΄ ΕΣΚΑΔΕ διεξήχθη χθες το βράδυ στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο με αρκετό κόσμο να το παρακολουθεί και το Θρύλο να παίρνει τη νίκη με 59-56 μετά από ένα σκληρό παιχνίδι με χαμηλό σκορ.

Κώστας Σκούμπος με 16 και Αλέξης Παπαζυγούρας με 14 ήταν οι δύο καλύτεροι του Θρύλου. Από πλευράς Αστράκας 22 είχε ο εξαιρετικός Δημήτρης Τάσσος.

Από την αρχή του αγώνα φάνηκε ότι οι δύο ομάδες θα ήταν κοντά στο σκορ και έτσι εξελίχθηκε η πρώτη περίοδος με τον Θρύλο να είναι στο +5 στο ημίχρονο (25-20).

Στο 27-20 με το οποίο προηγήθηκε στις αρχές της τρίτης περιόδου ο Θρύλος η Αστράκα είχε τις απαντήσεις και με ένα επιμέρους 19-4 από το 21΄ έως και το 27΄(!) με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Δημήτρη Τάσσο την έφερε μπροστά με 39-31. Ο coach Κοσμάς μετά τα time out που κάλεσε ανακάτεψε το σχήμα της ομάδας του με την 5άδα Ιωαννίδης-Σκούμπος-Στύλος-Παπαζυγούρας-Φώτης να λειτουργεί καλά καταφέρνοντας να το μαζέψει με το σύνολο πάντως του Θωμά Καννή να διατηρεί βραχεία κεφαλή στο 30΄ (42-41).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Θρύλος πήρε μια μικρή διαφορά την οποία την διαχειρίστηκε μέχρι και το τελευταίο λεπτό με την Αστράκα να ισοφαρίζει σε 56-56. Στα 20 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε ο Ιωαννίδης με ένα drive πήρε αντιαθλητικό φάουλ βάζοντας τη μία βολή (57-56). Στην επαναφορά οι φιλοξενούμενοι έκαναν φάουλ για να σταματήσουν το χρόνο όμως ο Σκούμπος ήταν ψύχραιμος κάνοντας με 2/2 βολές το τελικό 59-56 καθώς στα 10 δευτερόλεπτα που είχαν απομείνει ο Κώστας Τάσσος έκανε σουτ από μακριά όμως η μπάλα δε βρήκε το στόχο.

Τα δεκάλεπτα: 13-12, 25-20, 41-42, 59-56

Διαιτητές: Πλιάκος-Γκούμας

Θρύλος Ιωαννίνων (Κοσμάς): Παπαδούδης, Τζίμας 1, Ιωαννίδης 7(1), Κυράννας 8, Στύλος 6, Παπαζυγούρας 14, Τουλιάς 2, Σκούμπος 16, Παλιόγλου, Λυγούρας, Ράπτης 3, Φώτης 2

Αστράκα B.C. (Καννής): Τσακανέλης, Σπυρίκος 7(1), Τάσσος Κ. 5(1), Τώνης, Τάσσος Δ. 22(1), Ασπιώτης 6, Φουρλάνος, Λούντζης 6, Μελισσόβας 8, Παπούδος 2, Τασιούλας