Σάββατο 22 Οκτωβρίου 2022

Πύρρος Αρταίων-Λέων Μεσολογγίου 82-89: Τον πρώτο λόγο οι επιθέσεις τη νίκη ο Λέων

φωτο: Γιάννης Κοσμάς

Σε ένα παιχνίδι στο οποίο τον πρώτο λόγο είχαν οι επιθέσεις των δύο ομάδων ο Λέων Μεσολογγίου έφυγε με τη νίκη από την έδρα του Πύρρου Αρταίων με 89-82.

Σκορδής και Κωσταπαππάς με 18 πόντους, Χίντζιος με 17 και Δημητρίου με 11 ξεχώρισαν για το σύνολο του Γιώργου Κωσταπαππά.

Ο Λέων είχε μια διαφορά 5 πόντων στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με το υψηλό σκορ να προμηνύει ότι οι δύο ομάδες θα βρισκόταν σε εξαιρετική κατάσταση επιθετικά (27-22 στο 10΄). Οι φιλοξενούμενοι στο ημίχρονο είχαν απόσταση 6 πόντων από τους Αρτινούς (50-44 στο 20΄).

Στο τρίτο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχιζε να είναι ευθέως ανταγωνιστικό (69-66 ο Λέων στο 30΄) με τους Μεσολογγίτες να φεύγουν τελικά με το ροζ φύλλο με 89-82 από το Τ9 Άρτας.

Τα δεκάλεπτα: 22-27, 44-50, 66-69, 82-89

Διαιτητές: Γαληνάς Β.-Τσώλης

Πύρρος Αρταίων (Κωσταπαππάς): Χίντζιος 17(3), Σκορδής 18(1), Κοντός 4, Γιαννάκης, Χρύσης 7(1), Κατσαούνος, Αναγνώστου, Κωσταπαππάς 18(2), Βάσιος 2, Καλαντζής 5, Γκούντας, Δημητρίου 11(1)

Λέων Μεσολογγίου (Φαράντος): Βεζύρης, Πολονύφης 5, Καραντινός 4, Ξηρός 11(1), Μπουκουβάλας, Λειβαδάς 17(2), Μαντούβαλος 23, Αλεφαντής 9(1), Μίχου 2, Τσαπατώρης 18(2)