Σάββατο 22 Οκτωβρίου 2022

Κερκυραϊκός-Γ.Ε.Κ. 68-65: Στον Κερκυραϊκό το πρώτο τοπικό ντέρμπι της χρονιάς

Άκρως ανταγωνιστικό παιχνίδι με μεγάλο ενδιαφέρον εξελίχθηκε το πρώτο τοπικό ντέρμπι στο νησί των Φαιάκων ανάμεσα σε Κερκυραϊκό και Γ.Ε.Κ. με την ομάδα του coach Γεωργίου να είναι τελικά η νικήτρια με 68-65.

Μεγάλο παιχνίδι από τον Χονδρογιάννη που είχε 24 πόντους με τον Περούλη να ξεχωρίζει επίσης με 13 ενώ 14 είχε ο Σπίνουλας και 11 ο Θεοδότος. Παπαγκίκας με 28 ο πρώτος σκορερ του αγώνα με τον Καραγιάννη να έχει 16 από τη Γ.Ε.Κ.

Οι τυπικά γηπεδούχοι είχαν τον πρώτο λόγο στο πρώτο ημίχρονο με ηγέτη τον Χονδρογιάννη βρισκόμενοι στο +7 στο 20΄ (37-30).

Η Γ.Ε.Κ. ήταν καλύτερη στην επανάληψη και ανεβάζοντας στροφές στο τρίτο δεκάλεπτο το μάζεψε στους 2 πόντους στο 30΄ (52-50). Στα τελευταία 3 λεπτά της αναμέτρησης ο Κερκυραϊκός έφυγε με 7 πόντους διαφορά με την ομάδα του Σπύρου Αλεξίου να φτάνει στο -1 μόλις 5΄΄ πριν το φινάλε (66-65). Η Γ.Ε.Κ. έκανε λάθος στην επαναφορά και προκειμένου να σταματήσει το χρόνο έκανε φάουλ στον Χονδρογιάννη ο οποίος ήταν ψύχραιμος από τη "γραμμή της φιλανθρωπίας" γράφοντας το τελικό 68-65.

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 37-30, 52-50, 68-65

Διαιτητές: Ντάγκας-Ρούγκας

Κερκυραϊκός (Γεωργίου): Χονδρογιάννης 24(1), Αλαμάνος, Σπίνουλας 14(3), Μητρόπουλος 1, Παππάς, Αθανασίου 5(1), Περούλης 13(1), Μπάρκας, Περατινός, Αδάμης, Θεοδότος 11(1), Παπαβλασόπουλος

Γ.Ε.Κ. (Αλεξίου): Ντρίτσος 3(1), Αθανασιάδης, Καραγιάννης 16(3), Παπαγκίκας 28(5), Τσενεμπής 6(2), Σιμώτας, Ζήρας, Πάλλης, Γαληνάκης 2, Μιχαήλ 5, Δηλαβέρης 5