Κυριακή 11 Σεπτεμβρίου 2022

Ελλάδα -Τσεχία 94-88: Υπέταξε την Τσεχία και έκλεισε θέση στην 8αδα

Η Εθνική Ελλάδας μετά από ένα δύσκολο και σκληρό παιχνίδι επικράτησε με 94-88 της Τσεχίας ξεπερνώντας το εμπόδιο του "κακού της δαίμονα" τα τελευταία χρόνια και εξασφάλισε το εισιτήριο για τα προημιτελικά.

Γιάννης Αντετοκούνμπο με 27 πόντους, 10 ριμπάουντ και 5 ασίστ έκανε ξανά τη διαφορά με ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο (23 πόντους) βρίσκοντας τις λύσεις στην καλά προσαρμοσμένη άμυνα της Τσεχίας. 14 πόντους, 6 ασίστ, 5 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα είχε ο Νικ Καλάθης, 13 είχε ο καθοριστικός στην αντεπίθεση της Ελλάδας Ιωάννης Παπαπέτρου και 10 ο Κώστας Σλούκας. "Κλειδί" η παρουσία του Γιαννούλη Λαρετζάκη που βοήθησε τα μέγιστα στις δύο πλευρές του παρκέ έχοντας και 8 πόντους σε 11:47 λεπτά συμμετοχής.

Η Τσεχία απέδειξε για ακόμα μία φορά πόσο δυσκολοκατάβλητη ομάδα είναι και το 16-6 με το οποίο προηγήθηκε η "γαλανόλευκη" έγινε με σερί 12-0 18-16 υπέρ της Τσεχίας.

Στη δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με τις εναλλαγές στην πρωτοπορία να είναι αρκετές όμως οι Τσέχοι ήταν αυτοί που έκλεισαν το ημίχρονο στο +4 (45-41). Η άμυνα της Τσεχίας είχε κρατήσει τον Γιάννη στους 4 πόντους.

Ο Γιάννης "ανέβασε στροφές" στο τρίτο δεκάλεπτο με τον Λαρεντζάκη να δίνει σημαντικές λύσεις ερχόμενος από τον πάγκο. Στο 30' το σκορ ήταν στο 67-63 υπέρ του συνόλου του Ginzburg.

Με τον Παπαπέτρου να εξελίσσεται σε πρωταγωνιστή στις αρχές του τελευταίου δεκαλέπτου, τον Λαρεντζάκη να είναι θετικός και την άμυνα να σφίγγει για τα καλά η Ελλάδα βρέθηκε στο 78-70 στο 35'. Ο Γιάννης ήταν καταπληκτικός μέχρι και το φινάλε του αγώνα βάζοντας και δύο μεγάλα τρίποντα με την Ελλάδα να φτάνει στο τελικό 94-88.

Επόμενο παιχνίδι κόντρα στη Γερμανία την Τρίτη στις 21:30 για μια θέση στην 4αδα.