Σάββατο 3 Σεπτεμβρίου 2022

Ελλάδα-Ιταλία 85-81: Νίκησε την Ιταλία και "αγκάλιασε" την πρωτιά στον όμιλο

Το 2Χ2 πραγματοποίησε η Εθνική Ελλάδος στο φετινό Eurobasket απέναντι στην Ιταλία με 85-81 χθες το βράδυ στο Μιλάνο παραμένοντας αήττητη στον 3ο όμιλο.

Πρώτος σκόρερ ήταν ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με 25 πόντους έχοντας ακόμα 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα. Κομβικός ξανά ο Τάιλερ Ντόρσεϊ με 23 πόντους (6/10 τρίποντα) και πολλά μεγάλα σουτ ενώ ο Δημήτρης Αγραβάνης ήταν παίκτης "κλειδί" με 13 πόντους (3/4 τρίποντα) και 5 ριμπάουντ. Ο Σιμόνε Φοντέκιο ήταν εξαιρετικός από πλευράς Ιταλίας με 26 πόντους, με τον Ακίλε Πολονάρα να τον ακολουθεί με 14 και 10 ριμπάουντ και τον Στέφανο Τονούτ να έχει 13.

Η Ελλάδα είχε την πρωτοκαθεδρία στο πρώτο δεκάλεπτο (18-9) το τέλος του οποίου την βρήκε μπροστά με 23-17. Στη δεύτερη περίοδο κατόρθωσε να φτάσει μέχρι το +12 (37-25) με την Ιταλία όμως να μαζεύει το διψήφιο "γαλανόλευκο" προβάδισμα και το ημίχρονο να κλείνει στο 47-40.

Οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη ανέβασαν τη διαφορά εκ νέου σε διψήφια επίπεδα (59-45) με τους Φοντέκιο και Πολονάρα να δίνουν λύσεις στους οικοδεσπότες με μακρινά σουτ (59-54). Αγραβάνης και Λαρεντζάκης βοήθησαν ώστε η Εθνική με επιμέρους 12-3 να βρεθεί στο 71-57 στο 30΄. Στα τελευταία 10 αγωνιστικά λεπτά οι Ιταλοί με τον Τονούτ προσπάθησαν να επιστρέψουν στη διεκδίκηση της νίκης όμως Αγραβάνης-Αντετοκούνμπο-Ντόρσεϊ ήταν εκεί κάνοντας το 81-71 2΄ 25΄΄ πριν το φινάλε. Με 6 σερί πόντους του Φοντέκιο το σκορ έγινε 81-77 αλλά ο Ντόρσεϊ με μεγάλο τρίποντο έκανε το 84-77. Μέχρι και το -3 έφτασε η Ιταλία (84-81) αστοχώντας σε δύο δύσκολα σουτ με Φοντέκιο και Τονούτ ώστε να ισοφαρίσουν. Ο Ντόρσεϊ με 1/2 βολές μετά από αντιαθλητικό φάουλ του Φοντέκιο διαμόρφωσε το τελικό 85-81.

Επόμενο παιχνίδι για το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα τη Δευτέρα στις 18:00 απέναντι στη Μεγάλη Βρετανία.