Κυριακή 19 Ιουνίου 2022

UOI-Οικονομολόγοι 69-42: Επιστροφή στις νίκες με πρωταγωνιστή τον Γρηγοριάδη

φωτο: Δημήτρης Παπαϊωάννου-Epirus Arena

Γρήγορα γρήγορα ξεπέρασε την πρώτη της ήττα η ομάδα του Πανεπιστημίου καθώς χθες επικράτησε εύκολα με 69-42 των Οικονομολόγων στον αγώνα που πραγματοποιήθηκε στο ΕΑΝΚΙ.

Σε εξαιρετική κατάσταση ήταν ο Γρηγοριάδης που σημείωσε 27 πόντους με τον Τζάλλα να έχει 12 και τους Χαντέλη-Ντρίτσο να προσθέτουν από 11. Ζιοβίρης με 11 πόντους ο μοναδικός διψήφιος των Οικονομολόγων.

Από την πρώτη περίοδο οι παίκτες του Παναγιώτη Συνοδινού επιβεβαίωσαν τον τίτλο του φαβορί προηγούμενοι με 25-8 στο 10΄ και στο ημίχρονο απολάμβαναν διαφορά άνω των 20 πόντων (39-13 στο 20΄).

Στο ίδιο μοτίβο κύλισε και η συνέχεια του παιχνιδιού με το 57-24 στο 30΄ να μην αφήνει πολλά περιθώρια αντίδρασης στους φιλοξενούμενους. Το τελικό 69-42 έδωσε την 5η νίκη στο Πανεπιστήμιο ενώ παράλληλα υποχρέωσε τους Οικονομολόγους να γνωρίσουν την 5η ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 25-8, 39-13, 57-24, 69-42

Διαιτητές: Κολυδάς-Αναγνωστόπουλος

UOI (Συνοδινός): Χαντέλης 11(3), Ασπιώτης 1, Γιούσης, Τζάλλας Ευ. 12, Τζάλλας Αλ. 7(1), Γρηγοριάδης 27(4), Ντρίτσος 11(1)

Οικονομολόγοι (Κόρδας): Κουτζιαμπασόπουλος 2, Ζιοβίρης 11, Παππαγγέλης 8, Μακρυγιάννης 3(1), Πορφυρίου 5, Μπάρμπας 7, Μπενέκας 2, Μακρής 2, Τσεκμερές 2, Μούλιας