Κυριακή 22 Μαΐου 2022

ΙΕΚ Δέλτα 360-Δωδώνη 76-79: Πήρε το ντέρμπι η Δωδώνη

Στο ντέρμπι της 2ης αγωνιστικής της Α1 Κατηγορίας του Εργασιακού Πρωταθλήματος "Ευγενία Μουτσίκα" που διεξήχθη χθες στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο η Δωδώνη επικράτησε με 79-76 του ΙΕΚ Δέλτα 360.

Οι δύο ομάδες που φέτος στοχεύουν στην παρουσία τους στο Final 4 πρόσφεραν όμορφο θέαμα με τη Δωδώνη να είναι αυτή που έκανε τελικά το 2Χ2 έχοντας ξανά σε εξαιρετική κατάσταση τον Θώδη με 29 πόντους με τον Σμπόνια να είναι επίσης πολύ καλός με 21. Μιχαήλ με 25 πόντους ο πρώτος σκόρερ του ΙΕΚ Δέλτα 360 με τον Κουλουμπή να σημειώνει 21, τον Δουβίτσα 16 και τον Δημακόπουλο 12.

Με τους Μιχαήλ και Κουλουμπή να τραβούν επιθετικά στο πρώτο δεκάλεπτο το ΙΕΚ Δέλτα 360 ξεκίνησε δυναμικά όμως η Δωδώνη το μάζεψε γρήγορα με το σκορ στο 10΄ να είναι 26-23 υπέρ των γηπεδούχων.

Ο Θώδης ήταν εξαιρετικός στη δεύτερη περίοδο (10 πόντοι) όμως η ομάδα του Βαγγέλη Παπαγγέλη παρέμενε στην πρωτοκαθεδρία στο ημίχρονο με 45-43.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Δωδώνη ήταν πρωταγωνίστρια βρίσκοντας λύσεις από τη γραμμή του τριπόντου και με επιμέρους 22-13 βρέθηκε στο 65-58 στο 30΄. Στα τελευταία 10 λεπτά το ΙΕΚ Δέλτα πέρασε μπροστά με μικρό προβάδισμα όμως η τριπλέτα Λώλης-Σμπόνιας-Θώδης έκανε τη διαφορά για τη Δωδώνη η οποία έφτασε στη νίκη με 79-76.

Τα δεκάλεπτα: 26-23, 45-43, 58-65, 76-79

Διαιτητές: Κληματάς-Κολυδάς

ΙΕΚ Δέλτα 360 (Παπαγγέλης): Τζελέτας, Κουλουμπής 21(5), Δουβίτσας 16(2), Δημακόπουλος 12(2), Κοντοκωστόπουλος 2, Μιχαήλ 25(3), Νικόπουλος

Δωδώνη (Γεωργίου): Μητροκώστας 3(1), Καλόγηρος Π. 8(1), Κούκος 2, Λώλης 16, Καλόγηρος Στ., Σμπόνιας 21(2), Θώδης 29(1)