Κυριακή 3 Απριλίου 2022

IBC-Ίκαροι Τρικάλων 76-78: Του στέρησαν τη δυνατότητα να διεκδικήσει τη νίκη (vid)

Πραγματοποιώντας τη μεγάλη επιστροφή στο τελευταίο δεκάλεπτο το IBC τα έδωσε όλα για την κατάκτηση μίας υπεροπολύτιμης νίκης όμως στο τέλος ηττήθηκε με 78-76 έχοντας δικαιωματικά παράπονα από τη διαιτησία.

Οι Γιαννιώτες με μεγάλο τρίποντο του Ξιούρα λίγο πριν το φινάλε έφεραν το παιχνίδι στον πόντο (77-76) όμως στην προσπάθεια του guard του IBC υπάρχει και φάουλ από τον Παπαχρήστο το οποίο δε σφυρίχτηκε ποτέ στερώντας τους τη δυνατότητα να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση, σε περίπτωση που ευστοχούσε στη βολή. Μάλιστα στο τέλος δόθηκε και φάουλ με τον Μπουργανό με 1/2 βολές να διαμορφώνει το τελικό 78-76.

Ο Παναγιώτης Τσατάλας στην επιστροφή του στη δράση μετά τις 13 Μαρτίου σημείωσε 22 πόντους με τον Αποστόλη Πάντσιο να τον ακολουθεί έχοντας 21 και τον Σπύρο Μπαρτζώκα να προσθέτει 10. Παρδακάς και Παπαχρήστος είχαν από 17 για τους Τρικαλινούς, με τον Αμβράζη να ακολουθεί με 14, τον Μπουργανό να έχει 11 και τον Κάδρα 10.

Το IBC μπορεί να είχε στην αποστολή του τον Παναγιώτη Σπηλιόπουλο όμως ο power forward δεν αγωνίστηκε λόγω ενός προβλήματος τραυματισμού και για να προφυλαχθεί ενόψει Εσπέρου Λαμίας. Ο Γιάννης Παπαδόπουλος ξεκίνησε στο αρχικό του σχήμα με τους Πάντσιο-Ξιούρα-Τσατάλα-Μπαρτζώκα-Κωνσταντινίδη.

Με τον Αμβράζη να έχει 6 πόντους στην αρχή του αγώνα οι Ίκαροι προηγήθηκαν με 6-0 με τον Κωνσταντινίδη να σημειώνει από το ζωγραφιστό το πρώτο καλάθι των Γιαννιωτών (6-2). Η άμυνα του IBC ήταν προσαρμοσμένη στο πρώτο δεκάλεπτο στον Τσιαβέ θέλοντας να τον αποκόψει δημιουργικά και εκτελεστικά με τον Πάντσιο να αναλαμβάνει τον περιορισμό του. Οι παίκτες του Γιασσάρη ήταν κυρίαρχοι φτάνοντας μέχρι και το +12 (20-8) με το IBC με δύο τρίποντα από τους Τσατάλα-Πάντσιο να μειώνει σε 20-14 στο 10΄.

Στις αρχές της δεύτερης περιόδου οι Ίκαροι με επιμέρους 8-2 έφτασαν ξανά σε διψήφια απόσταση (28-16). Ο Τσατάλας κρατούσε επιθετικά την ομάδα του (9 πόντοι στο 33-22) όμως οι φιλοξενούμενοι με όπλο τους τον Παπαχρήστο που είχε έρθει από τον πάγκο εκμεταλλευόμενοι και τις κακές επιλογές του IBC έφτασαν στο +17 (41-24). Ένα σερί 5-0 των γηπεδούχων "ψαλίδισε" στους 12 (41-29) όμως οι Ίκαροι, που ήταν καλύτεροι σε όλο το πρώτο μέρος, και με buzzer beater τρίποντο του Παπαχρήστου περίπου από τα 9 μέτρα έκλεισαν στο ημίχρονο στο 47-29.

Αυτός που αφυπνίστηκε στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν ο Πάντσιος ο οποίος με κρεσέντο και περίσσια αυτοπεποίθηση με δύο τρίποντα στον αιφνιδιασμό μείωσε σε 52-38. Η ομάδα του Γρηγόρη Γιασσάρη παρέμενε σταθερά στην πρωτοκαθεδρία (54-40) με τους γηπεδούχους με επιμέρους 7-2 να μειώνουν σε 56-47. Το σκορ στο 30΄ ήταν στο 59-47 υπέρ των Τρικαλινών οι οποίοι έχασαν με τραυματισμό τον Κάδρα.

Αποφασισμένοι παρουσιάστηκαν οι γηπεδούχοι στις αρχές της τελευταίας περιόδου μαζεύοντάς το στους 7 (61-54) με τους Ικάρους 5΄ πριν το φινάλε να φτάνουν στο +13 μετά από σερί 6-0 (67-54). Ο Τσατάλας ήταν και πάλι εκεί και με 5 μαζεμένους πόντους μείωσε σε 67-59 με τον Παπαχρήστο με μεγάλο τρίποντο να απαντά (70-59). Ο Πάντσιος βγήκε μπροστά για την ομάδα του και με μαζεμένους πόντους μετέτρεψε το σκορ σε 72-65. Λίγο αργότερα ο Μπαρτζώκας κρατούσε το IBC στη διεκδίκηση της νίκης (74-69). 1/2 βολές του Κατσαρέ έκαναν το 75-69 με τον Ξιούρα με σουτ εκτός ισορροπίας να μειώνει σε 75-71. Ο Μπουργάνος στη συνέχεια με 1/2 βολές έκανε το 76-71 με τον Μπαρτζώκα από κοντά να κάνει το 76-73. Με το σκορ στο 77-73 το IBC βρήκε το σουτ που έψαχνε πίσω από τα 6.75 με τον Ξιούρα με τους διαιτητές να μη σφυρίζουν όμως και το φάουλ (77-76) που ξεκάθαρα είχε γίνει.

Η φάση στην οποία οι γηπεδούχοι διαμαρτύρονται για φάουλ στον Ξιούρα

Αφού δε σφυρίχτηκε ποτέ φάουλ στην προσπάθεια του Ξιούρα οι διαιτητές τον χρέωσαν και με φάουλ πάνω στον Μπουργανό με μόλις 0.6'' να έχουν μείνει στον ηλεκτρονικό πίνακα. Το τελικό 78-76 διαμορφώθηκε μετά από 1/2 βολές του παίκτη των Ικάρων.

Πλέον το IBC κοιτάζει μπροστά καθώς την Τετάρτη έχει εξ' αναβολής παιχνίδι "τελικό" με τον Έσπερο Λαμίας ειδικά μετά την ήττα που έκανε ο Έσπερος από τον Ολυμπιακό Βόλου σήμερα το απόγευμα.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 29-47, 47-59, 76-78

Διαιτητές: Λότρος-Αγραφιώτης Ι.-Τσάνταλη

IBC (Παπαδόπουλος-Χαντέλης): Τσατάλας 22(1), Καραμπίνης 3, Κωνσταντινίδης 6, Πάντσιος 21(6), Ξιούρας 11(2), Σφουγγάρης 3(1), Μπαρτζώκας 10

Ίκαροι Τρικάλων (Γιασσάρης): Τσιαβές 4, Παπαχρήστος 17(3), Κατσαρές 5, Κάδρας 10, Παρδακάς 17(4), Μπουργανός 11(1), Τριανταφύλλου, Αμβράζης 14