Τετάρτη 6 Απριλίου 2022

IBC-Έσπερος Λαμίας 63-81: Και τώρα "καίγεται" για νίκες... (vid)

Την 16η ήττα στο φετινό πρωτάθλημα γνώρισε το IBC σήμερα το απόγευμα στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο από τον Έσπερο Λαμίας με 81-63 στο εξ' αναβολής παιχνίδι της 20ης αγωνιστικής και πλέον η υπόθεση παραμονή δυσκολεύει ακόμα περισσότερο.

Στους 12 πόντους ήταν ο Παναγιώτης Τσατάλας αγωνιζόμενος όμως μόλις στο πρώτο δεκάλεπτο καθώς οι ενοχλήσεις που είχε στο δικέφαλο δεν του επέτρεψαν να παίξει περισσότερο. Γιώργος Κωνσταντινίδης και Γιώργος Ξιούρας πρόσθεσαν από 11. Λάππας και Πάππος με 24 και 19 πόντους αντίστοιχα πραγματοποίησαν εξαιρετικές εμφανίσεις από τους νικητές.

Ψαχνόταν στην αρχή του παιχνιδιού το IBC με τον Έσπερο Λαμίας να προηγείται με 9-2 παίζοντας ζώνη στην άμυνα βάζοντας έτσι δύσκολα στην επιθετική λειτουργία των Γιαννιωτών. Οι γηπεδούχοι με δύο προσπάθειες του Κωνσταντινίδη στο low post βρήκαν πόντους όμως βρισκόταν πίσω με 14-6. Το time out που κάλεσε ο Γιάννης Παπαδόπουλος αφύπνισε τους παίκτες που και με δύο τρίποντα από Ξιούρα και Τσατάλα το μάζεψαν στους 2 (14-12). Ο Τσατάλας "κουβάλησε" το IBC στις πλάτες του και με 7 πόντους κρατούσε την ομάδα του σε απόσταση βολής (21-20) φτάνοντας παράλληλα τους 12 πόντους. Οι δύο ομάδες είχαν εναλλαγές στο προβάδισμα μέχρι και το φινάλε της περιόδου (22-21 το IBC) με τον Έσπερο να πιάνει κοιμώμενη την άμυνα των γηπεδούχων και με καλάθι του Ρούζιου να φτάνει στο 23-22 στο 10΄.

Η άμυνα των γηπεδούχων γύρισε σε ζώνη στην αρχή του δευτέρου δεκαλέπτου με τον Έσπερο να την τιμωρεί όντας εύστοχος από τα 6.75 (31-23) και να φτάνει και στο +10 (33-23) μετά από 2/2 βολές του Λάππα (έφτασε τους 10 πόντους). Το IBC γύρισε σε man to man βρίσκοντας λύσεις κατορθώνοντας να κατεβάσει τη διαφορά στους 4 (36-32). Εξαιρετικά σημαντικός ο Κωνσταντινίδης στη δεύτερη περίοδο με πολλή ενέργεια στο παρκέ ενώ η άνοδος του Πάντσιου ήταν επίσης κομβική με καλάθι του οποίου ολοκληρώθηκε το ημίχρονο στο 38-38.

Με τον Τσατάλα να παραμένει στον πάγκο λόγω του τραυματισμού του το IBC χρειαζόταν πόντους από πολλούς παίκτες με τον Κωνσταντινίδη να το πιάνει από εκεί που το άφησε στο δεύτερο δεκάλεπτο και τον Σφουγγάρη με jump shoot από μέση απόσταση να διατηρεί την ομάδα του μπροστά (46-44). Ένα σερί 7-0 του Εσπέρου μετέτρεψε το σκορ σε 51-46 με τον Γιάννη Παπαδόπουλο να βλέπει τους παίκτες του να "κολλάνε" στην επίθεση και να ψάχνει να βρει τις λύσεις. Ο Σπηλιόπουλος με το πρώτο του μακρινό σουτ "έσπασε το ρόδι" (51-49). όμως ο Λάππας, κατά κύριο λόγο, έκανε τη ζημιά στη γιαννιώτικη άμυνα με την ομάδα της Φθιώτιδας να ανοίγει τη διαφορά στους 10 στο 30΄(59-49).

Τα πράγματα άρχισαν να δυσκολεύουν για τα καλά στην τελευταία περίοδο με τον Έσπερο Λαμίας να φτάνει στο +15 (68-53) με το πρώτο καλάθι του IBC να έρχεται στο 34΄ από τον Κωνσταντινίδη. Ξιούρας-Πάντσιος με σουτ πίσω από τα 6.75 μείωσαν σε 69-59 όμως ο εξαιρετικός Πάππος χτυπούσε συνεχώς στο ανοιχτό γήπεδο κρατώντας την ομάδα του πάνω από τους 10 (73-61). Η διαφορά πήγε στους 17 (78-61) περίπου 2΄ πριν το φινάλε με τη σεμνή τελετή να λαμβάνει ουσιαστικά τέλος και τους δύο προπονητές να χρησιμοποιούν και τους νεαρούς που είχαν στην αποστολή τους. Τελικό σκορ 81-63 με το IBC να ψάχνει αγωνιωδώς νίκες στα τελευταία 3 παιχνίδια της σεζόν προκειμένου να σώσει την κατηγορία αρχής γενομένης από το τοπικό ντέρμπι της Κυριακής με τον ΑΓΣ Ιωαννίνων.

Ηγετική εμφάνιση από τον Λάππα με 24 πόντους.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ

Σπουδαίος και ο Πάππος από τους φιλοξενούμενους με 19 πόντους.

Ο Έσπερος Λαμίας ήταν εξαιρετικός στο τέταρτο δεκάλεπτο φτάνοντας στους 17 (78-61) πόντους τη διαφορά περίπου 2΄ πριν το φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 38-38, 49-59, 63-81

Διαιτητές: Μαραμής- Δολγύρας-Γεωργούλης

IBC (Παπαδόπουλος-Χαντέλης): Βρασταμηνός, Χατζηαγοράκης, Τσατάλας 12(2), Μαρτζούκος 2, Καραμπίνης 4, Κωνσταντινίδης 11, Πάντσιος 9(1), Ξιούρας 11(2), Σφουγγάρης 6, Σπηλιόπουλος 8(1)

Έσπερος Λαμίας (Σοφογιάννης-Τσουκαλαδέλης): Ρούζιος 7(1), Λάππας 24(2), Τσεσμετζίδης 9(2), Παπασπύρος, Πάππος 19(1), Μπακόλιας, Τεπετίδης 7(1), Νέστορας 6, Μαγγελάκης, Αργύρης 7(1), Ρίκος 2

*Ερμής Σχηματαρίου και Έσπερος Λαμίας έχουν ένα παιχνίδι λιγότερο

***IBC, Ερμής Σχηματαρίου, Νίκη Βόλου και Αναγέννηση Καρδίτσας δεν έχουν κάνει το ρεπό τους