Σάββατο 2 Απριλίου 2022

IBC-Φαίακας Κέρκυρας 57-59 (Εφηβικό): Πρωταθλητής Εφήβων ο Φαίακας Κέρκυρας

Πρωταθλητής Εφήβων στέφθηκε ο Φαίακας Κέρκυρας ο οποίος επιβλήθηκε σήμερα το απόγευμα στην παράταση του IBC με 59-57 στον τελικό που διεξήχθη στο ΔΑΚ Παραμυθιάς.

Στεμπάρι με 20 πόντους, Μουρμούρης με 16 και Γκέκος με 13 ήταν οι καλύτεροι των Φαιάκων. Από τους Γιαννιώτες οι Καραθανάσης με 17 και Μπαρτζώκας με 16 ήταν οι 2 που ξεχώρισαν.

Ο Φαίακας ήταν καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο όπου κατάφερε να έχει διαφορά 9 πόντων (29-20 στο 20΄). Ο Λούβρος σημειώνοντας και τους 7 πρώτους πόντους των φιλοξενούμενων και εν συνεχεία ο Γκέκος έδωσαν στην ομάδα τους αέρα 6 πόντων στο τέλος της πρώτης περιόδου (15-9 στο 10΄). Με τον Μουρμούρη να είναι καλός στη συνέχεια η ομάδα του coach Δεσύλλα κατάφερε να οικοδομήσει αυτό το +9 στο ημίχρονο.

Το IBC αντέδρασε στο τρίτο δεκάλεπτο όπου με συνολικό επιμέρους 17-6 κατάφερε να ανατρέψει το σκηνικό έχοντας τα ηνία με 37-35 στο 30΄. Ο Καραθανάσης ήταν καθοριστικός σε αυτό το κομμάτι του αγώνα. Στην τελευταία περίοδο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με τον Φαίακα να βρίσκεται στο 51-50 λίγο πριν το φινάλε και τον Καραθανάση να κερδίζει φάουλ σε νεκρό χρόνο και μαζί το δικαίωμα για 2 βολές. Ο ψηλός του IBC ευστόχησε στην πρώτη αλλά όχι και στη δεύτερη με αποτέλεσμα η κανονική διάρκεια του αγώνα να λήξει στο 51-51 και το παιχνίδι να οδηγηθεί στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο IBC και Φαίακας εξακολουθούσαν να είναι κοντά όμως στο τέλος οι Κερκυραίοι έβγαλαν μία κρίσιμη άμυνα με τον Στεμπάρι με 2/2 βολές να διαμορφώνει το τελικό 59-57 και να χαρίζει την κούπα στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 9-15, 20-29, 37-35, 51-51 (κ.δ.), 57-59 (παρ.)

Διαιτητές: Μίγδος-Γαληνάς Χρ.

IBC (Κρικώνης): Αθανασόπουλος 3, Κοντός 5, Μαρτζούκος 5(1), Μαγκλάρας 7(1), Μπαρτζώκας 16(1), Χαντζάρας 2, Καραθανάσης 17, Παρδάλης 2, Χήτας

Φαίακας Κέρκυρας (Δεσύλλας): Κακαρούγκας, Σέκας 3(1), Γκέκος 13(1), Στεμπάρι 20, Μουρμούρης 16(1), Λουκανάρης, Βλασερός, Λούβρος 7