Παρασκευή 15 Απριλίου 2022

Κάδμος Θήβας-Φαίακας Κέρκυρας 66-41 (Εφηβικό): Ήττα στην πρεμιέρα της Β΄ Φάσης για τον Φαίακα

Με ήττα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο Β΄ όμιλο της Β΄ Φάσης του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Εφήβων ο Φαίακας Κέρκυρας με 66-41 από τον Κάδμο Θήβας.

Γκέκος με 14 πόντους και Μουρμούρης με 10 οι δύο που ξεχώρισαν από τον Φαίακα Κέρκυρας. Θεοδώρου με 18, Τούτουζας και Μελετίου με 14 έκαναν καλές εμφανίσεις από πλευράς νικητών.

Με ευστοχία από την περιφέρεια ξεκίνησαν οι οικοδεσπότες προηγούμενοι με 8-2 με το καλάθι του Φαίακα να το έχει σημειώσει με drive o Στεμπάρι. Οι φιλοξενούμενοι είχαν άγχος στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού μένοντας χαμηλά επιθετικά με τον Κάδμο να ξεφεύγει με διψήφια διαφορά (15-2). Με τον Στεμπάρι με δεξί hook και τον Γκέκο με ωραίο drive το σκορ έγινε 15-6 στο 10΄.

Με κρεσέντο του ανεβασμένου Γκέκου (5 σερί πόντοι) ξεκίνησε τη δεύτερη περίοδο ο Φαίακας μειώνοντας σε 15-11 με τον Κάδμο να απαντά με δικό του 5-0 σερί κάνοντας το 20-11. Η ομάδα του coach Δεσύλλα είχε πρόβλημα στην περιφερειακή άμυνα με τον Κάδμο να μετρά 6 εύστοχα τρίποντα στο ημίχρονο και τη διαφορά να πηγαίνει στους 14 (30-16). Τελικά η αυλαία στο πρώτο μισό του αγώνα έπεσε στο 31-20 υπέρ των γηπεδούχων.

Στα πρώτα 4΄ του τρίτου δεκαλέπτου η διαφορά συντηρούνταν μεταξύ 11-15 πόντων (44-29 στο 24΄) με τον Μουρμούρη να ανεβαίνει επιθετικά και να γίνεται ο πρώτος διψήφιος για την ομάδα της Κέρκυρας. Παρόλα αυτά ο Κάδμος έφτασε στο +19 (50-31) με τον coach Δεσύλλα να καλεί το time out για να αφυπνίσει τους παίκτες του. Ένα καλάθι και φάουλ του Γκέκου έκανε το σκορ 50-33 (άστοχος στη βολή) το οποίο παρέμεινε μέχρι και το 30΄.

Ο Στεμπάρι "κατέβασε τον γενικό" δύο φορές στα πρώτα 2΄ της τελευταίας περιόδου όμως επιθετικά ο Φαίακας δεν έβρισκε τις λύσεις προκειμένου να "ροκανίσει" το προβάδισμα των γηπεδούχων (55-33 στο 34΄). Ο Γκέκος "έσπασε το ρόδι" στο τελευταίο δεκάλεπτο (58-36) με το μελανό σημείο να είναι ο τραυματισμός του Στεμπάρι που γύρισε τον αστράγαλό του προσπάθεια να κόψει τον αντίπαλό του. Το τελικό 66-41 έδωσε στον Κάδμο την πρώτη νίκη στον όμιλο με τον Φαίακα να γνωρίζει την πρώτη του ήττα.

Επόμενο παιχνίδι για το σύνολο του Σπύρου Δεσύλλα αύριο στις 16:00 κόντρα στον Κεραυνό Λάρισας ο οποίος νωρίτερα επικράτησε με 86-40 του Ήφαιστου Λήμνου.

Τα δεκάλεπτα: 15-6, 31-20, 50-33, 66-41

Διαιτητές: Αντωνιάδης-Κούλης

Κάδμος Θήβας (Αναστασίου): Σκούμας, Θεοδώρου 18(3), Αναστασίου Δ., Ευαγγελίου Γιουρ. 3(1), Μπόγρης 8(2), Ευαγγελίου Γιουτζ. 5(1), Λυμπερίου, Αναστασίου Δ.-Μ., Τούτουζας 14(3), Μελετίου 14, Μίχας, Μπότσης 4

Φαίακας Κέρκυρας (Δεσύλλας): Κακαρούγκας 2, Σέκας 3(1), Γκέκος 14(1), Λουκας, Μοσχοβίτης, Κονοφάος, Στεμπάρι 7, Μουρμούρης 10, Λουκανάρης 2, Βλασερός 3(1), Λούβρος