Τετάρτη 23 Μαρτίου 2022

Πρωτέας Γρεβενών-IBC 81-70: Ήττα στα Γρεβενά για το IBC

Έχοντας δύο πολύ σημαντικές απουσίες, αυτές των Παναγιώτη Τσατάλα και Άκη Καραμπίνη, το IBC πάλεψε αλλά ηττήθηκε με 81-70 από τον Πρωτέα Γρεβενών στο εξ' αναβολής παιχνίδι που διεξήχθη σήμερα στο ΔΑΚ Γρεβενών στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής.

Το καλύτερο παιχνίδι του με τη φανέλα του IBC έκανε ο Σωτηρίου έχοντας 19 πόντους με τους Πάντσιο και Σπηλιόπουλο να έχουν από 17.

Νωθρό ξεκίνημα από το IBC που βρέθηκε να κυνηγά στο σκορ στο ξεκίνημα του αγώνα με τον Πρωτέα να είναι στο 29-15 στο 10΄. Οι Μακεδόνες συνέχισαν να βρίσκονται σταθερά μπροστά στο σκορ με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 45-33

Το IBC είχε ήδη από το δεύτερο δεκάλεπτο εφαρμόσει άμυνα ζώνης και με αυτό το πλάνο πήγε μέχρι και το τέλος. Στο 30΄ ο Πρωτέας ήταν στο 60-50. Οι Γιαννιώτες βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και τις λύσεις στις αρχές του τελευταίου δεκαλέπτου φτάνοντας μέχρι και το -1 περίπου στο 32΄. Ο Μπόζιαρης με μεγάλα σουτ τιμώρησε τη ζώνη των φιλοξενούμενων με το τελικό 81-70 να φέρνει την 13η ήττα των Γιαννιωτών στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 29-15, 45-33, 60-50, 81-70

Διαιτητές:  Παπαγεωργίου-Εκίζογλου-Λαδάς

Πρωτέας Γρεβενών (Χασιώτης): Τζιουβάρας 3(1), Γρίψιος 13, Κλωνάρας 22(1), Παλάσκας 6(2), Παπαδόπουλος Ν. 2, Σιπιτάνος 10, Κωνσταντίνου 9(3), Μπόζιαρης 9(3), Μαλιούρας 4, Κυρατζής 3(1)

IBC (Παπαδόπουλος-Χαντέλης): Σωτηρίου 19(5), Κωνσταντινίδης 4, , Πάντσιος 17(3), Ξιούρας 9(2), Σφουγγάρης, Σπηλιόπουλος 17(3), Μπαρτζώκας 4, Βρασταμηνός, Χατζηαγοράκης