Κυριακή 13 Μαρτίου 2022

IBC-Γ.Ε. Αγρινίου 77-57 (Εφηβικό): Έκλεισε θέση στον τελικό το IBC

Στο τελικό του πρωταθλήματος Εφήβων της ΕΣΚΑΒΔΕ θα αγωνιστεί το IBC καθώς χθες το απόγευμα επικράτησε στον ημιτελικό με 77-57 της Γ.Ε. Αγρινίου στο ΔΑΚ Πρέβεζας. Οι Γιαννιώτες θα έχουν την ευκαιρία να υπερασπιστούν τον τίτλο που κατέκτησαν την περσινή σεζόν.

Μεγάλη εμφάνιση από τον αρχηγό της ομάδας Παναγιώτη Μπαρτζώκα με 23 πόντους, με τον Κώστα Καραθανάση να έχει 14. Οι δύο ψηλοί του IBC σημείωσαν μαζί τους 37 από τους 77 πόντους της ομάδας τους. Καραγιάννης με 18, Τσιλιμέκης με 15 και Μακρής με 13 οι τρεις που διακρίθηκαν από την Γ.Ε. Αγρινίου.

Με τον Μπαρτζώκα να κυριαρχεί ήδη από το πρώτο δεκάλεπτο (8 πόντοι) το IBC προηγήθηκε με 18-10 στο 10΄. Ισορροπημένο το δεύτερο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου στο 38-30.

Στην τρίτη περίοδο η γιαννιώτικη ομάδα κατάφερε να χτίσει διψήφια διαφορά (54-41 στο 30΄) την οποία αύξησε ακόμα περισσότερο μέχρι και το φινάλε του αγώνα φτάνοντας στη νίκη με 77-57.

Πλέον το IBC παραμένει να μάθει τον αντίπαλό του στο τελικό ο οποίος θα προκύψει από το νικητή του ζευγαριού Νικόπολη-Φαίακας παιχνίδι που θα γίνει στις 20 Μαρτίου στο ΔΑΚ Παραμυθιάς.

Τα δεκάλεπτα: 18-10, 38-30, 54-41, 77-57

Διαιτητές: Εδιαρόγλου-Αναγνωστόπουλος

IBC (Κρικώνης): Αθανασόπουλος 2, Κουκούλης 4(1), Γκλίναβος 7, Μαρτζούκος 7(1), Μαγκλάρας 4, Μπαρτζώκας 23(2), Χαντζάρας 9(1), Καραθανάσης 14, Παδιός, Χήτας 3, Κοντός 4(1)

Γ.Ε. Αγρινίου (Σταυροθανάσης): Παλαϊνης, Γιαννόπουλος 8, Τσιλιμέκης 15(1), Μητσοστέργιος 3, Σκορδοπουλος, Μακρής 13(1), Καραγιάννης 18(2), Αρκουμάνης