Δευτέρα 28 Μαρτίου 2022

IBC-Νικόπολη 67-27: Φουλάρει για την πρωτιά το IBC

Το 4Χ4 πραγματοποίησε χθες το βράδυ στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο το IBC επικρατώντας άνετα με 67-27 της Νικόπολης.

Κολόκα με 13 και Τσακτσίρα με 10 ήταν οι δύο που ξεχώρισαν επιθετικά για το σύνολο του Βαγγέλη Αυγερινού. Λιάλιου και Μπάμπη είχαν από 11 από πλευράς Νικόπολης.

Μουδιασμένη η εκκίνηση της γιαννιώτικης ομάδας στο παιχνίδι με τις φιλοξενούμενες να βρίσκονται στο 10-8 στο 10΄ όμως η συνέχεια ήταν εμφανώς καλύτερη για τα κορίτσια του Βαγγέλη Αυγερινού. Ήδη στο ημίχρονο είχαν προβάδισμα πόντων (22-12) δεχόμενες μόλις δύο βολές στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχες "καθάρισαν" την υπόθεση νίκη με επιμέρους 23-8 φτάνοντας στο 45-20 στο 30΄ με το τελικό 67-27 να φέρνει το 4ο ροζ φύλλο της σεζόν.

Τα δεκάλεπτα: 8-10, 22-12, 45-20, 67-27

Διαιτητές: Ντάγκας-Θώμος

IBC (Αυγερινός-Σκόρδος): Δημοπούλου 4, Μάντζιου 9(1), Παππά 7(1), Τσακτσίρα 10(2), Φαγογένη 6, Καραπατα 2, Παπαδιά 2, Μάντσου 5, Κολόκα 13(1), Μάντζιου 3(1), Αργυροπούλου, Πανούτσου 6

Νικόπολη (Αντύπας): Μπάμπη 11, Ρεμέντζα 1, Λιάλιου 11(1), Κωστή, Σουλιώτη, Σταμάτη, Παππά, Μπάκα, Παπαδοπούλου 4, Κυζιροπούλου, Μικρούλη