Σάββατο 5 Μαρτίου 2022

Αστράκα BC-Βίκος Α.Σ.Ι. 82-50: Εμφάνιση πρωταθλήτριας (vid)

Πραγματοποιώντας εμφάνιση πρωταθλήτριας και επιβεβαιώνοντας τον τίτλο του φαβορί η Αστράκα διεύρυνε το αήττητό της με το 82-50 επί του Βίκος Α.Σ.Ι. φτάνοντας τις 13 νίκες σε ισάριθμους αγώνες.

Σε τρομερά κέφια ο Φουρλάνης και ο Κώστας Τάσσος που σημείωσαν από 25 και 24 πόντους αντίστοιχα για την ομάδα του Νίκου Παπανικολάου. Ο Μίμης Πανταζής ήταν ο μοναδικός που διακρίθηκε από πλευράς φιλοξενούμενων έχοντας 26 πόντους.

Με τον Ασπιώτη να τελειώνει φάσεις στο ζωγραφιστό η Αστράκα έκανε ιδανικό ξεκίνημα όντας στο 6-0 ενώ το διψήφιο προβάδισμα δεν άργησε να έρθει με το σκορ να γίνεται 16-2 και τον Φουρλάνη να φτάνει γρήγορα τους 8 πόντους. Ο Βίκος δυσκολεύονταν να βρει το δρόμο προς το καλάθι με τη διαφορά να μεγαλώνει συνεχώς και το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 21-4.

Με τον Πανταζή να παίρνει ολοένα και περισσότερες επιθέσεις οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να δείξουν ανταγωνιστικό πρόσωπο όμως η Αστράκα είχε σταθερά τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα (30-12 στο 15΄). Με τον Κώστα Τάσσο να δίνει ώθηση στην ομάδα του το ημίχρονο έκλεισε στο 43-21.

Ο Κώστας Τάσσος ήταν ο παίκτης που βρισκόταν σε εξαιρετική κατάσταση κάνοντας τη διαφορά για τους γηπεδούχους και στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου όπου με 3 συνεχόμενα τρίποντα μετέτρεψε το σκορ σε 55-27. Ο Μίμης Πανταζής κέρδιζε φάουλ από τους αντιπάλους του δίνοντας πόντους από τη "γραμμή της φιλανθρωπίας" με την Αστράκα όμως να συνεχίζει απτόητη διευρύνοντας το προβάδισμά της (64-35 στο 30΄).

Φουρλάνης και Τάσσος έβλεπαν το καλάθι σαν βαρέλι πετυχαίνοντας μαζί τους 14 από τους 18 πόντους που είχε η Αστράκα στο τελευταίο δεκάλεπτο. Το παιχνίδι είχε κριθεί από νωρίς με το τελικό 82-50 βελτιώνει το ρεκόρ της Αστράκας στο 13-0. Ο Βίκος Α.Σ.Ι. ολοκλήρωσε το φετινό πρωτάθλημα στην 4η θέση με ρεκόρ 9-5 πραγματοποιώντας μία καλή πορεία.

Τα δεκάλεπτα: 21-4, 43-21, 64-35, 82-50

Διαιτητές: Κληματάς-Παππάς

Αστράκα BC (Παπανικολάου-Καρατζένης): Φουρλάνης 25(2), Τάσσος Δ. 5, Ιακωβίδης 7, Σιάλδας 2, Παπαγεωργίου 2, Νυφαντής 5(1), Τώνης 3(1), Τάσσος Κ. 24(6), Ασπιώτης 9, Τασιούλας

Βίκος Α.Σ.Ι. (Καΐκας): Παπαγεωργίου 7(1), Τσαπρούνης 2, Περτζεμλίδης 3(1), Κωνσταντούλας 4, Τασιούλας 1, Σοσώνης 3(1), Πανταζής 26(2), Καλλής, Καρβούνης, Κονταξής 4