Κυριακή 20 Μαρτίου 2022

Γ.Σ. Αλμυρού-Καναλάκι 96-73: Βαριά ήττα στον Αλμυρό για το Καναλάκι

Το Καναλάκι είχε σήμερα μία από τις πιο δύσκολες αποστολές τις χρονιάς στην έδρα του Αλμυρού και αυτό επιβεβαιώθηκε καθώς γνώρισε την ήττα με 96-73.

Αρκετοί οι διψήφιοι από την ομάδα του Λευτέρη Τζομάκα με τον Ροντογιάννη να σημειώνει 14, τον Ματσάγγα 12, τον Κακιούζη 11 και τους Δάσκαλο-Πάνου 10. Κοντοστάθης με 24, Πολίτης με 22 και Βαλαμούτης με 16 ήταν οι 3 καλύτεροι των νικητών.

Ανταγωνιστικό ήταν στο πρώτο δεκάλεπτο το Καναλάκι έχοντας ακόμα και την πρωτοπορία (16-12 στο 4΄) με το σκορ να πηγαίνει αρκετά ψηλά (29-21 ο Αλμυρός στο 10΄) Ο Αλμυρός ήταν καλύτερος στο δεύτερο δεκάλεπτο και με 23-14 επιμέρους βρέθηκε στο +17 στο ημίχρονο (52-35).

Στην τρίτη περίοδο η ομάδα του coach Νάνη συνέχισε να έχει εξαιρετικό ρυθμό στην επίθεση με το σκορ στο 30΄ να είναι στο 77-54 και το τελικό 96-73 να δίνει στους Θεσσαλούς την 12η νίκη τους. Για το Καναλάκι, που υποχώρησε στην 7η θέση, ήταν η 10η ήττα της σεζόν.

Τα δεκάλεπτα: 29-21, 52-35, 77-54, 96-73

Διαιτητές: Ξέρας-Κώνης

Γ.Σ. Αλμυρού (Νάνης): Κοντοστάθης 24(4), Μυλωνάς 13(1), Παπούλιας 10,  Καρπέτης, Πολίτης 22(3), Μασούρας 5, Κωτούλας, Τσαβές 4, Γώγουλας, Τάσσος 2, Βαλαμούτης 16(3).

Καναλάκι (Τζομάκας): Ματσάγγας 12(3), Ροντογιάννης 14(3), Κασκάνης 9(2), Σταύρου 5(1), Κακιούζης 11(2), Χρήστου 2, Δάσκαλος 10(2), Πάνου 10.