Κυριακή 27 Μαρτίου 2022

Φαίακας Κέρκυρας-Μολοσσοί 83-80: Ηττήθηκαν από τον εξαιρετικό Φαίακα οι Μολοσσοί αλλά μπήκαν στα playoff

Οι Μολοσσοί γνώρισαν ανώδυνη ήττα με 83-80 σήμερα το μεσημέρι στο ΕΑΚ Κέρκυρας από τον εξαιρετικό Φαίακα καθώς η Παραμυθιά λίγο αργότερα επικράτησε του Ιονίου με αποτέλεσμα η γιαννιώτικη ομάδα να καταλάβει τη 2η θέση που οδηγεί στα playoff.

Οι νεαροί Αγιούς, Μουρμούρης και Γκέκος με 24, 19 και 16 πόντους αντίστοιχα ήταν εξαιρετικοί από τους νικητές με τον Τζιανούμη να προσθέτει 14. Στους 38 σταμάτησε ο Ζήσης από τους Γιαννιώτες, με τον Μάκη να προσθέτει 21 και τον Ζώτο 13.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν βραχεία κεφαλή στο 10΄ (16-15) με το δίδυμο Ζήσης-Μάκης να έχουν και τους 16 πόντους της ομάδας τους. Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν το καλύτερο κομμάτι του αγώνα για τους Μολοσσούς καθώς με 26-19 επιμέρους βρέθηκαν στο 42-34 στο ημίχρονο.

Η άμυνα των Γιαννιωτών ήταν προβληματική στη συνέχεια του αγώνα με τον Φαίακα με αρκετά επιθετικά ριμπάουντ να κάνει τη ζημιά καταφέρνοντας να βρίσκεται μπροστά με 59-56 στο 30΄. Οι γηπεδούχοι έχτισαν διαφορά 11 πόντων (71-60) με τους Μολοσσούς να επιστρέφουν στη διεκδίκηση της νίκης με τον Ζήση να έχει συνεχόμενους πόντους όμως στο 37΄ να αποβάλλεται με το 5ο φάουλ του μετά από τεχνική ποινή που χρεώθηκε. Η ομάδα του είχε πρόβλημα στα τελευταία 3΄ για να βρει το δρόμο για το καλάθι με τον Φαίακα Κέρκυρας με ευστοχία από τη "γραμμή της φιλανθρωπίας" να φτάνει στο τελικό 83-80 και να ολοκληρώνει τη σεζόν στην 6η θέση με ρεκόρ 6-10.

Οι Μολοσσοί τερμάτισαν 2οι με 12-4 και στα ημιτελικά των playoff θα τεθούν αντιμέτωποι με τη Δόξα-Πύρρου Άρτας.

Οι δηλώσεις του Βασίλη Χατζη στην κάμερα του Δονάτου Κωσταρά μετά το παιχνίδι στο παρακάτω βίντεο

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 34-42, 59-56, 83-80

Διαιτητές: Τσίγας-Αναγνωστόπουλος

Φαίακας Κέρκυρας (Δεσύλλας): Αγιούς 24(2), Σέκας, Γκέκος 16(3), Κρασακόπουλος 5, Στεμπάρης 5, Μουρμούρης 19(1), Κακαρούγκας, Τζιανούμης 14(1)

Μολοσσοί (Χατζής-Μακρής): Κόρδας, Σιδηρόπουλος, Κακατσίδης 2, Ζήσης 38(7), Ζώτος 13, Πατραμάνης 2, Μάκης 21(3), Γούλας 2, Μάστορας 2, Καλούπτσογλου, Καρβούνης