Κυριακή 27 Μαρτίου 2022

Βίκος Σπάρτακος-Γ.Σ. Σοφάδων 83-77: Ανέβηκε στη Β΄ Εθνική ως πρωταθλητής Βίκος Σπάρτακος (photos)

φωτο: Θανάσης Παππάς

Αναμονή τέλος για την ομάδα των Ιωαννίνων καθώς σήμερα το απόγευμα κατάφερε να καταβάλει την αντίσταση των πολύ μαχητικών Σοφάδων με 83-77 κατακτώντας και μαθηματικά το πρωτάθλημα και παίρνοντας παράλληλα το εισιτήριο της ανόδου για τη Β΄ Εθνική.

Γιάννης Αναγνωστάκης με 21 πόντους και Σίμος Ιωακειμίδης με 20 ήταν οι δύο κορυφαίοι της ομάδας του Νίκου Ρήγγα με τον Φώτη Νταβουλτζόπουλο να κάνει επίσης μεγάλη εμφάνιση έχοντας 14 και βγάζοντας πολλή ενέργεια.

Ο Βίκος Σπάρτακος είδε στην αρχή του παιχνιδιού τον Ντίνο Σταυρόπουλο να τραυματίζεται και να μην μπορεί να βοηθήσει την ομάδα του μέχρι και το τέλος. Πρόβλημα αντιμετώπιζε και ο Γιάννης Αγγελόπουλος γι' αυτό αγωνίστηκε και ελάχιστα. Με τον Ιωακειμίδη να έχει και τους πρώτους 6 πόντους της ομάδας του το σκορ ήταν 6-2. οι Γιαννιώτες ήταν ανώτεροι στο πρώτο δεκάλεπτο καταφέρνοντας να βρεθούν ακόμα και στο +11 (20-9) με τον Αναγνωστάκη να ανεβαίνει επιθετικά. Τελικά το δεκάλεπτο έκλεισε στο 24-18 καθώς οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να το μαζέψουν με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μοσόρα που είχε 12 πόντους.

Οι παίκτες του Νίκου Ρήγγα διατηρούσαν μία διαφορά 7 πόντων στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου (30-23) όμως ο Μοσόρας με έμμεσο τρίποντο μείωσε σε 30-26. Στα ίδια επίπεδα παρέμενε η διαφορά (37-30) με τον Νταβουλτζόπουλο να είναι κομβικός με πολλά ριμπάουντ έχοντας ήδη και 8 πόντους. Με τον Δαουλάρη να είναι εύστοχος από τα 6.75 οι Σοφάδες μείωσαν σε 41-36, παρά τους 4 μαζεμένους πόντους που είχε ο Καστανιώτης για τους Γιαννιώτες. Το πρώτο μισό της αναμέτρησης ολοκληρώθηκε στο 45-40 υπέρ των γηπεδούχων οι οποίοι έπρεπε να περιορίσουν τη δράση του Μοσόρα στο δεύτερο ημίχρονο καθώς είχε σκοράρει τους 19 από τους 40 πόντους των Σοφάδων.

Οι Γιαννιώτες δεν έχασαν καθόλου την πρωτοπορία ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο με το +4 των πρώτων λεπτών να μετατρέπεται σε +9 με σταθερή αξία τον Ιωακειμίδη και σούπερ τον Νταβουλτζόπουλο (54-45). Επιμέρους 7-2 των Θεσσαλών τους έφερε στο -4 (56-52) με τον Αναγνωστάκη να "ξεκολλά" επιθετικά την ομάδα του και με 2 μαζεμένα τρίποντα κάνοντας το σκορ 62-54. Οι Σοφάδες κρατήθηκαν κοντά με τον Αναγνωστόπουλο πρωταγωνιστή μειώνοντας σε 64-59 στο 30΄.

Με τα μακρινά σουτ να δίνουν τις λύσεις οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προσπεράσουν με 67-66 στην αρχή της τελευταίας περιόδου. Ο Βίκος Σπάρτακος ήταν όμως αποφασισμένος να φτάσει στη νίκη και με σερί 7-0 βρέθηκε στο +6 (73-67). Ο Κυριακόπουλος είχε γίνει "κακός μπελάς" για τη γιαννιώτη άμυνα βοηθώντας την ομάδα του να μειώσει σε 77-75. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να "κλειδώσουν" τη νίκη με το επιμέρους 6-2 να του δίνει το 15ο ροζ φύλλο με 83-77.

MVP

Μεγάλες εμφανίσεις από τους Γιάννη Αναγνωστάκη και Σίμο Ιωακειμίδη με 21 και 20 πόντους αντίστοιχα.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ

Το καλύτερο παιχνίδι του με τη φανέλα της γιαννιώτικης ομάδας έκανε το Φώτης Νταβουλτζόπουλος έχοντας 14 πόντους με τεράστια αποθέματα ενέργειας στο παρκέ.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ

Μεγάλο ντέρμπι το παιχνίδι σε όλη του τη διάρκεια με το νικητή να κρίνεται στα τελευταία λεπτά όταν δηλαδή οι γηπεδούχοι έδειξαν μεγάλη ψυχραιμία φτάνοντας στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 45-40, 64-50-83-77

Διαιτητές: Παπανικολάου-Τοπαλίδης

Βίκος Σπάρτακος (Ρήγγας-Καΐκας): Νταβουλτζόπουλος 14, Κολότσιος 2, Αναγνωστάκης 21(5), Καστανιώτης 12, Ιωακειμίδης 20(2), Λαμπρόπουλος 2, Αγγελόπουλος, Θώδης 2, Πρεμέτης 2, Σταυρόπουλος, Δήμος 8

Γ.Σ. Σοφάδων (Παππάς): Κυριακόπουλος 12(3), Ζωιτσάκος Χ. 5, Σιαμέτης, Ζωιτσάκος Τ. 8(2), Αναγνωστόπουλος 14(2), Δίκαρος 2, Μοσόρας 24(1) Δαουλάρης 12(3)