Σάββατο 12 Μαρτίου 2022

Πύρρος Αρταίων-Θρύλος Ιωαννίνων 71-56: Νίκη και 5η θέση για τον Πύρρο Αρταίων, 7ος ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του ο Θρύλος

Την 6η του νίκη πανηγύρισε ο Πύρρος Αρταίων με 71-56 σήμερα το απόγευμα στο Τ9 Άρτας κατακτώντας με αυτό τον τρόπο την 5η θέση στο Β΄ όμιλο μία αγωνιστική πριν το φινάλε της κανονικής περιόδου. Αντίθετα, για τον Θρύλο ήταν το τελευταίο του φετινό παιχνίδι καθώς τη 18η αγωνιστική έχει το ρεπό του. Οι Γιαννιώτες ολοκλήρωσαν τις υποχρεώσεις τους στην 7η θέση του ομίλου.

Ο Κωσταπαππάς με 18 πόντους πραγματοποίησε πολύ καλό παιχνίδι από τους Αρτινούς, ο Σκορδής τον ακολούθησε με 15, με τον Ευθυμίου να έχει 13. Παπαζυγούρας με 14 και Αρβανιτάκης με 11 ξεχώρισαν από τον Θρύλο Ιωαννίνων.

Κοντά στο σκορ οι δύο ομάδες στο πρώτο δεκάλεπτο με τους φιλοξενούμενους να έχουν τον πρώτο λόγο προηγούμενοι με 15-13 στο 10΄. Οι Γιαννιώτες συνέχισαν να έχουν την πρωτοκαθεδρία μέχρι και λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου όταν η ομάδα του coach Κωσταπαππά έβγαλε αντίδραση παίρνοντας τα ηνία με 30-27 στο 20΄.

Οι φιλοξενούμενοι πέρασαν ξανά μπροστά στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου με τον Πύρρο όμως να βρίσκει τις λύσεις και να ολοκληρώνει το δεκάλεπτο στο +6 (49-43). Στα πρώτα 5΄ του τελευταίου δεκαλέπτου οι άμυνες των ομάδων είχαν τον πρωταγωνιστικό ρολο όμως από εκείνο το σημείο και μέχρι το φινάλε οι γηπεδούχοι με κομβικό τον Κωσταπαππά κατάφεραν να φτάσουν στο τελικό 71-56 και την 6η νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 13-15, 30-27, 49-43, 71-56

Διαιτητές: Γαληνάς Β.-Κληματάς

Πύρρος Αρταίων (Κωσταπαππάς): Κοντός, Ευθυμίου 13(1), Σακκάς 5, Χίντζιος 9(1), Τσιμπερλένιος, Γκούντας, Σκορδής 15(1), Αναγνώστου, Κωσταπαππάς 18(3), Γιαννάκης, Παπαδημητρίου 4, Παπαρούνης, Δημητρίου 7(1)

Θρύλος Ιωαννίνων (Κοσμάς): Βαρδής 2, Τζίμας 7(1), Βελογιάννης 3, Κυράννας 7(1), Παπαζυγούρας 14, Λυγούρας 1, Αρβανιτάκης 11, Σκούμπος 7(1), Φώτης 4