Πέμπτη 17 Μαρτίου 2022

Γ.Σ. Αγριάς-Καναλάκι 67-71: Τεράστιο "διπλό" στο έξτρα πεντάλεπτο για το Καναλάκι

Μεγάλη νίκη πανηγύρισε χθες το απόγευμα στην έδρα της Αγριάς το Καναλάκι με σκορ 71-67 στην παράταση (60-60 κ.α.) σε εξ'  αναβολής παιχνίδι που διεξήχθη στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του 4ου ομίλου της Γ΄ Εθνικής.

Με αυτό το αποτέλεσμα η ομάδα του Λευτέρη Τζομάκα διπλασίασε τις νίκες της επί της Αγριάς βελτιώνοντας το ρεκόρ της στο 5-9, ξεφεύγοντας για τα καλά από την επικίνδυνη ζώνη. Σπύρος Πάνου με 23 πόντους, Διονύσης Κακιούζης με 17 και Γιάννης Ροντογιάννης με 11 ξεχώρισαν από την ομάδα της Πρέβεζας.

Αφήνοντας νωρίς πίσω του την εντός έδρας ήττα της περασμένης Κυριακής από τη Νίκαια Λάρισας το Καναλάκι μπήκε αποφασισμένο στο πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενο με 21-17 στο 10΄. Η Αγριά είναι δυνατή στην έδρα της και το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλη του τη διάρκεια με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 37-34 υπέρ των γηπεδούχων.

Κοντά στο σκορ και στη συνέχεια του αγώνα οι δύο ομάδες (48-46 στο 30΄) με το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση (60-60 κ.α.) και το σύνολο του coach Τζομάκα με επιμέρους 11-7 να φεύγει με το ροζ φύλλο μετά το τελικό 71-67.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 37-34, 48-46, 60-60 (κ.α.), 67-71

Διαιτητές: Τσαρδούλιας-Κωνσταντινέλλης

Γ.Σ. Αγριάς (Γκουγκουτούδης-Στρατίκης): Λουκίδης 6, Καραμανλής 9, Σακκάς 14(1), Σταυροθεόδωρος 8, Διγενής 18, Κοϊτσάνος 1, Ζαμπέτης 9(1), Αμπάρης, Χαρχάρης 2, Κοψιάλης

Καναλάκι (Τζομάκας): Ματσάγγας 6, Οικονομίδης, Κασκάνης 9(1), Σταύρου, Ροντογιάννης 11(1), Κακιούζης 17(3), Δάσκαλος 5, Πάνου 23