Κυριακή 20 Μαρτίου 2022

Τιτάνες Παλαμά-ΑΓΣ Ιωαννίνων 59-60: "Αλύγιστος" και στον Παλαμά ο ΑΓΣΙ

Την 6η του εκτός έδρας νίκη και 12η συνολικά στο φετινό πρωτάθλημα της Β΄ Εθνικής πανηγύρισε ο ΑΓΣ Ιωαννίνων σήμερα το απόγευμα κόντρα στους Τιτάνες Παλαμά με 60-59 δείχνοντας χαρακτήρα στα κρίσιμα.

Από 12 πόντους σημείωσαν οι Γιάννης Γυφτάκης, Ντίνος Νικολόπουλος και Μάρκο Ψάλτου, με τους Δημήτρη Μάντζιο και Χρήστο Καννή να προσθέτουν από 10. Τσούμας και Μανδαλάκης σημείωσαν μαζί τους 42 από τους 59 πόντους της ομάδας του Θοδωρή Πανάρα.

Το παιχνίδι χαρακτηρίστηκε από τις δυνατές άμυνες και το μπόλικό μπασκετικό "ξύλο" με τους Γιαννιώτες να "χτυπούν" κοντά στο καλάθι με τους Ψάλτου-Μάντζιο. Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Θεσσαλοί ήταν αυτοί που είχαν τα ηνία στο σκορ με 16-9 στο 10΄. Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να δείχνουν καλύτερη εικόνα στη δεύτερη περίοδο βελτιώνοντας την άμυνά τους (μόλις 8 πόντοι παθητικό) και κλείνοντας το ημίχρονο μπροστά με 27-24.

Κοντά στο σκορ παρέμειναν οι δύο ομάδες και στη συνέχεια του αγώνα με τους Τιτάνες να έχουν βραχεία κεφαλή με 45-44 στο 30΄ και όλα να κρίνονται στο τελευταίο δεκάλεπτο. Με το σκορ στο 57-55 υπέρ των γηπεδούχων ο Καννής με μεγάλο τρίποντο έβαλε την ομάδα του μπροστά με 58-57 με τον ΑΓΣ Ιωαννίνων να βγάζει και την άμυνα στη συνέχεια και τον Νικολόπουλο με 2/2 βολές να κάνει το σκορ 60-57. Με τον ίδιο τρόπο ο Τσούμας μείωσε σε 60-59 όμως η ομάδα του δε βρήκε στόχο στην τελευταία επίθεση με τους Γιαννιώτες να φεύγουν με το ροζ φύλλο και να διευρύνουν το νικηφόρο σερί τους στα 5 παιχνίδια.

Τα δεκάλεπτα: 16-9, 24-27, 45-44, 59-60

Διαιτητές: Παζώλης-Τζιοπάνος Γ.-Παπαθανασίου Κ.

Τιτάνες Παλαμά (Πανάρας): Τσούμας Γ. 8, Μάνος, Τσούμας Σ. 22(2), Κρεμμύδας 5(1), Σφακιανός 4, Ξένος, Φαλιάκης, Μανδαλάκης 20(3), Αρχοντούλης

ΑΓΣ Ιωαννίνων (Τσουκανέλης-Καννής): Νικολόπουλος 12(1), Γυφτάκης 12(2), Καννής 10(1), Βαγγέλης 4, Ιωαννίδης, Μάντζιος 10, Μητρόπουλος, Ψάλτου 12