Κυριακή 13 Μαρτίου 2022

Καναλάκι-Νίκαια Λάρισας 56-60: Κατέρρευσε στο δεύτερο ημίχρονο το Καναλάκι

Ήττα-έκπληξη σήμερα το απόγευμα για το Καναλάκι που δεν τα κατάφερε στην έδρα του απέναντι στη Νίκαια Λάρισας με το 60-56 να το υποχρεώνει στην 9η ήττα της σεζόν.

Κατάρρευση στο δεύτερο ημίχρονο για τους Πρεβεζιάνους με το επιμέρους 39-27 των Λαρισαίων να τους δίνει το ροζ φύλλο. 15 πόντους είχε ο Κασκάνης και 14 ο Κακιούζης από τους γηπεδούχους. Φιλιππόπουλος με 28 έκανε τη μεγαλύτερη ζημιά με τους Πασχάλη και Μπλιάντζα να ακολουθούν με 16 και 10 αντίστοιχα.

Το Καναλάκι πραγματοποίησε πολύ καλή εκκίνηση στον αγώνα βρισκόμενο στο 7-2 στο 3΄ ενώ παίζοντας εξαιρετική άμυνα ανέβασε τη διαφορά στους 8 (13-5) με τον Κακιούζη να οργανώνει ιδανικά τις επιθέσεις της ομάδας του. Ένα καλάθι του Χρήστου έφερε τους Πρεβεζιάνους στο +10 (15-5 στο 7΄) με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 19-7 και όλα να φαίνονται ιδανικά για το σύνολο του Λευτέρη Τζομάκα.

Αρκετά τα λάθη στα πρώτα 3΄ της δεύτερης περιόδου για το Καναλάκι με την άμυνά του όμως να το κρατάει σταθερά μπροστά και με το καλάθι του Κασκάνη στον αιφνιδιασμό το σκορ να γίνεται 21-10. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 22-15, όμως ένα τρίποντο του Κασκάνη επανέφερε τη διαφορά στους 10 (25-15 στο 16΄). Ο Πάνου με νέο σουτ τριών πόντων έπειτα από δημιουργία του Δάσκαλου έκανε το 28-15 με τους Θεσσαλούς με σερί 6-0 να μειώνουν σε 28-21. Τελικά το ημίχρονο έκλεισε στο 29-21 με 1/2 βολές του Κασκάνη.

Το Καναλάκι συνέχισε να βρίσκεται σε μία αρκετά καλή απόσταση στο 23΄ (37-26) όμως η καθίζηση που υπέστη στη συνέχεια ήταν απίστευτη. Ένα τρομερό 13-0 σερί των φιλοξενούμενων τους έφερε στο 39-37  με τον Δάσκαλο μετά από περίπου 4΄ λεπτά να βρίσκει καλάθι για την ομάδα του ισοφαρίζοντας σε 39-39. 1/5 βολές είχε στη συνέχεια το Καναλάκι χάνοντας ευκαιρίες να χτίσει ξανά μία καλή διαφορά με τον Κακιούζη παρόλα αυτά να βρίσκει στο ζωγραφιστό τον Δάσκαλο που έκανε το 42-39. Οι παίκτες του Μπελαλίδη είχαν ξεκάθαρα το μομέντουμ του αγώνα και με σερί 4-0 κατάφεραν να κλείσουν το δεκάλεπτο μπροστά με 43-42.

Από εκεί που το άφησε το έπιασε στα πρώτα 2΄ του τελευταίου δεκαλέπτου η Νίκαια Λάρισας που έφτασε στο +5 (47-42) πριν ο Δάσκαλος με δίποντο μειώσει σε 47-44. Ακουμπώντας την μπάλα στον Φιλιππόπουλο, ο οποίος ήταν μόνιμη "πηγή κινδύνων" για την πρεβεζιάνικη άμυνα, οι φιλοξενούμενοι παρέμεναν μπροστά με 51-46 στο 36΄. Το 56-47 στο 37΄ έφερε σε πάρα πολύ δύσκολη θέση το Καναλάκι με τον Λευτέρη Τζομάκα να καλεί το time out. Η Νίκαια Λάρισας άγγιζε τη νίκη με το 58-49 όμως οι γηπεδούχοι έκαναν την ύστατη προσπάθεια να επιστρέψουν. 4 σερί πόντοι του Κασκάνη, καλές άμυνες και τρίποντο του Κακιούζη είχαν ως αποτέλεσμα το 7-0 σερί να τους φέρει στο -2 (58-56). Στα 1΄ 28΄΄ που απέμεναν το Καναλάκι δε βρήκε κάποιο καλάθι με τον Χρήστου στα 20΄΄ να είναι μόνος του από τη γωνία αλλά να μη βρίσκει στόχο στο τρίποντο που επιχείρησε. 2/2 βολές των φιλοξενούμενων έκαναν το σκορ 60-56 με τους Πάνου και Δάσκαλο να αστοχούν σε δύο προσπάθειες τριών πόντων. Τελικό σκορ 60-56 με το Καναλάκι να έχει πλέον ρεκόρ 4-9 και τη Νίκαια Λάρισας να δείχνει πως έχει σφυγμό φτάνοντας στο 2-12.

Τα δεκάλεπτα: 19-7, 29-21, 42-43, 56-60

Διαιτητές: Τσακαλογιάννης, Λογοθέτης

Καναλάκι (Τζομάκας): Ματσάγγας 4(1), Κασκάνης 15(3), Κακιούζης 14(2), Χρήστου 8, Δάσκαλος 7, Πάνου 8(2).

Νίκαια Λάρισας (Μπελαλίδης): Κάμζελας, Μουράτης 3(1),  Νταφός, Κουραμάς, Τουρναβίτης 3(1), Πασχάλης 16(2), Μπλιάντζας 10(1), Φιλιππόπουλος 28.