Σάββατο 5 Μαρτίου 2022

Λέων Κέρκυρας-Γ.Ε.Κ. 48-65: Πήρε το ντέρμπι, βράβευσε τον Γιώργο Κρητικό και επέστρεψε στην Α΄ ΕΣΚΑΒΔΕ σε πανηγυρικό κλίμα

Αναμονή τέλος για την Γ.Ε.Κ. η οποία επιβλήθηκε του Λέοντα με 65-48 χθες το απόγευμα στο ΕΑΚ Κέρκυρας στο μεγάλο ντέρμπι κάνοντας το 11Χ11 και παίρνοντας και μαθηματικά το εισιτήριο της επιστροφής για την Α΄ ΕΣΚΑΒΔΕ μετά από 14 χρόνια και τη σεζόν 2007-2008.

Ήταν ένας αγώνας που ήταν γιορτή για δύο λόγους, αφενός για την άνοδο της ομάδας στην Α΄ ΕΣΚΑΒΔΕ και αφετέρου για τη βράβευση του Γιώργου Κρητικού στο ημίχρονο για τη μεγάλη του προσφορά στο κερκυραϊκό μπάσκετ και φυσικά για το γεγονός ότι αποτέλεσε έναν εκ των ιδρυτών της Γ.Ε.Κ. το 1988.

Σούπερ Παπαγκίκας σε ένα ακόμα παιχνίδι καθώς ήταν ο πρώτος σκόρερ σημειώνοντας 27 πόντους. Τον ακολούθησε ο Τσενεμπής με 13. Χονδρογιάννης με 13 και Κακιώνης με 11 οι δύο που ξεχώρισαν από πλευράς Λεόντων οι οποίοι χρειάζονται μία νίκη στους εναπομείναντες δύο αγώνες για να "κλειδώσουν" και μαθηματικά τη 2η θέση.

Από το 15-8 με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο η διαφορά πήγε στους 11 στο τέλος του πρώτου μισού για την ομάδα του Σπύρου Αλεξίου (31-20 στο 20΄).

Ο Λέων έκανε την αντεπίθεσή του στην τρίτη περίοδο μειώνοντας μέχρι και τους 3 με το σκορ στο 30΄ να είναι στο 38-34. Η Γ.Ε.Κ. πάτησε το γκάζι στα τελευταία 10 αγωνιστικά λεπτά και με επιμέρους 27-14 κατάφερε να φτάσει τελικά στο 65-48 και την εξασφάλιση τόσο της νίκης όσο και την ανόδου στην Α΄ ΕΣΚΑΒΔΕ.

Τα δεκάλεπτα: 8-15, 20-31, 34-38, 48-65

Διαιτητές: Αναγνωστόπουλος-Γείτονας

Λέων Κέρκυρας (Γιώργος): Σαγιάς 2, Παϊπέτης, Τσουκιάς 3, Καρδάμης, Τάγκας 7(1), Μπητόπουλος 3, Τζιόλας 9, Ντίρκσεν, Κακιώνης 11, Μούτσος, Χονδρογιάννης 13(2)

Γ.Ε.Κ. (Αλεξίου): Καραγιάννης 4, Τσενεμπής 13(4), Χελιώτης, Σιμωτάς 2, Παπαγκίκας 27(2), Γαληνάκης 6, Ζήρας, Παγκράτης 5, Πάλλης 2, Σορτικός, Ντρίτσος 6, Τσιχτής