Δευτέρα 14 Φεβρουαρίου 2022

Νικόπολη-IBC 40-59 (Γυναικείο): Άνετο πέρασμα από το ΔΑΚ Πρέβεζας για το IBC

Με επιβλητικό "διπλό" ξεκίνησε το πρωτάθλημα της ΕΣΚΑΒΔΕ η ομάδα γυναικών του IBC με το 59-40 επί της Νικόπολης στο ΔΑΚ Πρέβεζας να δίνει την 1η νίκη της σεζόν.

Το IBC είχε συγκέντρωση από την αρχή του αγώνα και με όπλο του την καλή άμυνα βρέθηκε μπροστά με 14-7 στο 10΄. Στη δεύτερη περίοδο ήταν ακόμα καλύτερh η εικόνα που παρουσίασε και με ένα φοβερό 23-4 επιμέρους έκλεισε το ημίχρονο στο 37-11.

Οι γηπεδούχες έβγαλαν αντίδραση στο τρίτο δεκάλεπτο με τη διαφορά στο σκορ να επιτρέπει μία μικρή χαλάρωση για τα κορίτσια του Βαγγέλη Αυγερινού και το σκορ στο 30΄ να είναι στο 44-27 υπέρ του IBC. Τελικό 59-40 για την ομάδα των Ιωαννίνων που την επόμενη αγωνιστική, σε 2 εβδομάδες, θα αντιμετωπίσει τον ΑΓΣΙ WBC.

Τα δεκάλεπτα: 7-14, 11-37, 27-44, 40-59

Διαιτητές: Ζέρβας-Μίγδος

Νικόπολη (Αντύπας): Μπάμπη 4, Ρεμέντζα 1, Λιάλιου 13(2), Κωστή 1, Σουλιώτη, Σταμάτη 2, Γκοράτσα, Παππά, Μπάκα, Παπαδοπούλου 19(2), Κυζιροπούλου, Μικρούλη

IBC (Αυγερινός-Σκόρδος): Δήμου, Μάντζιου Ειρ. 3(1), Παππά 11(1), Φαγογένη 8(2), Καραπατα 3, Παπαδιά 2, Μάντσου 6, Μάντζιου  Αν. 11, Κολόκα, Μπαρτζώκα 10(2), Πανούτσου 5