Κυριακή 27 Φεβρουαρίου 2022

Αστράκα BC-Α.Ο. Πάργας 76-57: Πανηγυρική άνοδος στην Α΄ ΕΣΚΑΒΔΕ για την Αστράκα (vid)

Η Αστράκα γιορτάζει καθώς για πρώτη φορά θα συμμετέχει στο πρωτάθλημα της Α΄ ΕΚΣΑΒΔΕ τη νέα αγωνιστική περίοδο. Η νίκη στο ντέρμπι επί της Πάργας με 76-57 δεν της έδωσε μόνο το 12ο ροζ φύλλο της σεζόν αλλά και την άνοδο στην Α΄ ΕΣΚΑΒΔΕ.

Δημήτρης και Κώστας Τάσσος ήταν απολαυστικοί με 19 και 17 πόντους αντίστοιχα με τον Τώνη να τους ακολουθεί με 12. Σπύρου και Παππάς με 19 και 17 οι 2 καλύτεροι από πλευράς Παργινών.

Κοντά στο σκορ οι δύο μονομάχοι στα πρώτα 4΄ της πρώτης περιόδου με την Αστράκα να έχει ένα προβάδισμα 4 πόντων (9-5) και την Πάργα να εφαρμόζει άμυνα ζώνης 2-3 από το ξεκίνημα. Η Πάργα αντέδρασε μετά το time out που κάλεσε ο coach Κόκκορης και με σερί 7-0 προσπέρασε με 12-9. Μέχρι και το τέλος του δεκαλέπτου οι εναλλαγές στην πρωτοκαθεδρία ήταν συνεχόμενες με τους φιλοξενούμενους να είναι αυτοί που βρίσκονταν έστω και με βραχεία κεφαλή μπροστά στο 10΄ (17-16). Τους 9 από τους 17 πόντους της Πάργας τους είχε σημειώσει ο Παππάς όντας ο μεγάλος πρωταγωνιστής της περιόδου.

Με τον Σπύρου να δίνει λύσεις στην επίθεση ερχόμενος από τον πάγκο η Πάργα βρισκόταν στο +3 στα πρώτα λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου (21-18). Η βελτιωμένη αμυντική εικόνα των Γιαννιωτών έδωσε τον τόνο ώστε με σερί 8-0 να πάρουν τα ηνία με 26-21 στο 15΄. Η ομάδα του Κόκκορη είχε τις απαντήσεις και με σερί 5-0 ισοφάρισε σε 26-26 ενώ λίγο μετά πέρασε μπροστά μετά από ώρα με 30-28. Με τον Κώστα Τάσσο να επιστρέφει "ζεστός" από τον πάγκο και τον Φουρλάνη να σημειώνει το πρώτο του καλάθι η Αστράκα μετέτρεψε το σκορ σε 33-30. Παρά την ισοφάριση της Πάργας σε 33-33 με τρίποντο του Καρβούνη οι γηπεδούχοι με καλάθι του Φουρλάνη τελείωσαν το ημίχρονο στο 35-33.

Το 4-0 σερί που έτρεξε στο πρώτο λεπτό η Αστράκα την έφερε στο +6 (39-33) όμως οι Παργινοί αποδείχτηκαν ξανά "σκληρό καρύδι" καταφέρνοντας να μειώσουν σε 39-38. Με τον αρχηγό της, Δημήτρη Νυφαντή, να βάζει το πρώτο του καλάθι και μάλιστα πίσω από τα 6.75 η ομάδα του Νίκου Παπανικολάου έφτασε στο 43-38. Το σχήμα με τους Τώνη-Τάσσο Κ. στο "1" και "2" λειτούργησε καλά για τους γηπεδούχους που κατάφεραν να φτάσουν για πρώτη φορά στον αγώνα τη διαφορά πάνω από τους 10 (52-41). Το σκορ στο 30΄ ήταν στο 55-45 υπέρ της Αστράκας.

Η ομάδα των Ιωαννίνων δεν άφησε περιθώρια στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου πηγαίνοντας στο +14 (64-50). Ο coach Παπανικολάου έδωσε χρόνο συμμετοχής και στους παίκτες που δεν είχαν αγωνιστεί μέχρι τότε ενώ το ίδιο έκανε και ο coach Κόκκορης. Το 12/12 ήρθε με το 76-57 να εξασφαλίζει στην Αστράκα και μαθηματικά την άνοδο στην Α΄ ΕΣΚΑΒΔΕ. Από την άλλη η Πάργα έχει μπροστά της σούπερ ντέρμπι με το Πωγώνι για την κατάκτηση της 2ης θέσης.

Δημήτρης Τάσσος και Κώστας Τάσσος ήταν αμφότεροι σπουδαίοι στο σημερινό παιχνίδι ανόδου της Αστράκας έχοντας 19 και 17 πόντους αντίστοιχα.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ

Ο πολύπειρος Τώνης έδειξε την αξία του σε ένα τόσο κρίσιμο παιχνίδι όσο το σημερινό. Προσέφερε οργανωτική ηρεμία έχοντας και 12 πόντους.

Η Αστράκα πραγματοποίησε σπουδαία τελευταία περίοδο δεχόμενη μόλις 12 πόντους και φτάνοντας έτσι στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 35-33, 55-45, 76-57

Διαιτητές: Κληματάς-Καλαμαράς

Αστράκα BC (Παπανικολάου-Καρατζένης): Φουρλάνης 6, Τάσσος Δ. 19, Τάσσος Κ. 17(5), Νυφαντής 3(1), Μελισσόβας 9, Παπαγεωργίου, Σιουμάλας, Κέφης 1, Τώνης 12(2), Ασπιώτης 7, Τασιούλας 2

Α.Ο. Πάργας (Κόκκορης): Κόκκορης 2, Παππάς Β. Παππάς Φωτ. 4, Ντόκος, Λάτσος 2, Παππάς Φιλ. 17(1), Σπύρου 19(2), Τζάλλας 2, Καρβούνης 9(2), Αυλωνίτης 2