Κυριακή 6 Φεβρουαρίου 2022

Πήγασος Ηλιοβουνίων-Αστράκα BC 47-68: 10Χ10 με φοβερή άμυνα για τη Αστράκα

Τις 10 νίκες έφτασε σήμερα το μεσημέρι στη Φιλιππιάδα η Αστράκα επικρατώντας με 68-47 του Πήγασου Ηλιοβουνίων και διεύρυνε ακόμα περισσότερο το αήττητο εκμεταλλευόμενη παράλληλα πλήρως τη χθεσινή ήττα της Πάργας.

17 πόντους είχε ο Λούντζης από πλευράς Αστράκας με τους πόντους να μοιράζονται μεταξύ των παικτών. Από τους ηττημένους 15 είχαν Μακρής-Ματσίκας.

Χαμηλή η παραγωγικότητα των 2 ομάδων στο πρώτο δεκάλεπτο με την Αστράκα να έχει τα ηνία με 14-6 στο 10΄. Οι Γιαννιώτες άνοιξαν τη διαφορά πάνω από τους 10 στη συνέχεια με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 37-20.

Η διαφορά ποιότητας άρχισε να πιστοποιείται σε ακόμα μεγαλύτερο βαθμό στην τρίτη περίοδο με τον Λούντζη να έχει 11 πόντους σε αυτό το διάστημα και το σκορ να γίνεται 58-34 στο 30΄. Το τελικό 68-47 ήρθε με σχετική ευκολία με την άμυνα να κάνει τη διαφορά όπως φυσικά και τις πολλές περισσότερες ποιοτικές επιλογές που είχαν οι φιλοξενούμενοι.

Τα δεκάλεπτα: 6-14, 20-37, 34-58, 47-68

Διαιτητές: Τσώλης-Τσίγας

Πήγασος Ηλιοβουνίων (Γιαγκούλας): Δήμος 8, Μακρής 15(2), Αναγνώστου, Βενετικός 7(1), Χαραλάμπους, Ματσίκας 15(3), Τσαμπάς 2

Αστράκα BC (Παπανικολάου-Καρατζένης): Σιαλδάς 8, Τάσσος Δ. 8, Κέφης 5, Λούντζης 17, Ιακωβίδης 2, Τάσσος Κ. 2, Παπαγεωργίου 9(1), Νυφαντής 6, Μάντζιος, Μπάρκας 7, Ασπιώτης, Τασιούλας 4