Σάββατο 12 Φεβρουαρίου 2022

Αίας Άρτας-Γρηγόρης Λιακατάς 83-57: Με καλή εμφάνιση επέστρεψε στις νίκες

Επέστρεψε στις νίκες σήμερα το απόγευμα στην έδρα του ο Αίας Άρτας με 83-57 επί του Γρηγόρη Λιακατά αφήνοντας πίσω του την ήττα από την Ναύπακτο.

Στο πρώτο παιχνίδι μετά τη λύση της συνεργασίας με τον coach Βαβέτση ο Αίας ήταν κυρίαρχος από την αρχή του αγώνα και δε δυσκολεύτηκε να φτάσει στην 9η νίκη του στο πρωτάθλημα. Πρώτος σκόρερ ο Μιχαήλ με 20 πόντους, με τους Τσιλιγιάννη και Γείτονα να προσθέτουν από 10. Σφυρής με 23 και Λειβαδάς με 13 οι καλύτεροι των φιλοξενούμενων.

Εκτός αποστολής ήταν ο Γιώργος Ζήκος από τους γηπεδούχους λόγω τραυματισμού στο γόνατο ενώ δεν αγωνίστηκε και ο Απόστολος Παπαμιχαήλ καθώς τον ταλαιπώρησε ένας τραυματισμός στον καρπό.

Η ομάδα της Άρτας προηγήθηκε με 25-13 στο 10΄ φτάνοντας στο +15 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (41-26 στο 20΄).

Στην τρίτη περίοδο οι δύο ομάδες ήταν εξαιρετικές στο επιθετικό κομμάτι με τον Αίαντα να έχει με άνεση ένα +20 στο 30΄ (66-46) και το τελικό 83-57 να φέρνει το 9ο ροζ φύλλο της χρονιάς.

Τα δεκάλεπτα: 25-13, 41-26, 66-46, 83-57

Διαιτητές: Γεροδήμος-Τσώλης

Αίας Άρτας (Τσιλιγιάννης): Μιχαήλ 20(1), Αποστολάκης 7(1), Κώστας 2, Μητρογιάννης, Παπαρούνης 8(2), Τσιλιγιάννης 10(2), Ζολώτας 9, Παπαμιχαήλ Αλ. 7(1), Βαβέτσης 4, Καρανίκας 6, Γείτονας 10(1)

Γρηγόρης Λιακατάς (Λιοκαύτος): Καμπας 2, Γατσώρης, Κουτσούκος 2, Γκανιάτσος 2, Σφυρής 23(2), Λειβαδάς 13, Καπνίσης 5(1), Καστανάς 8(2), Μενασιάν 2