Σάββατο 19 Φεβρουαρίου 2022

Μολοσσοί-Κερκυραϊκός 82-49: Ζήσης και Ζώτος έδειξαν τον δρόμο για τη 10η νίκη (vid)

Κυριαρχώντας από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά οι Μολοσσοί επιβλήθηκαν εύκολα με 82-49 της νεανικής ομάδας του Κερκυραϊκού φτάνοντας τις 10 νίκες στο πρωτάθλημα συνεχίζοντας το κυνήγι των playoff.

Ζήσης με 31 πόντους και Ζώτος με 20 οι δύο που έκαναν τη διαφορά για τους Μολοσσούς, ενώ από τον Κερκυραϊκό Περούλης με 23 και Σπίνουλας με 12 ήταν αυτοί που διακρίθηκαν.

Καλό ξεκίνημα για τον Κερκυραϊκό στο παιχνίδι καθώς με τους Περούλη-Σπίνουλα πρωταγωνιστές προηγήθηκε με 7-3. Γρήγορα οι γηπεδούχοι είχαν τις απαντήσεις καθώς με επιμέρους 12-4 προσπέρασαν με 15-11 με τον Ζήση να μετρά ήδη 13 πόντους. Οι παίκτες των Χατζή-Μακρή έφτασαν μέχρι και το +8 (20-12) με το αρχηγό τους να συνεχίζει το κρεσέντο του (16 από τους 20 πόντους) και τους Φαίακες να μειώνουν με σερί 5-0 σε 20-17. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 22-17 υπέρ των Μολοσσών μετά από ένα εύστοχο ζευγάρι βολών του Κακατσίδη.

Γρήγορο σερί 7-0 των Μολοσσών σε συνδυασμό με την αποτελεσματικότητα της ζώνης έστειλε τη διαφορά για πρώτη φορά άνω των 10 (29-17 στο 12΄). Με τον Περούλη να φτάνει τους 11 πόντους ο Κερκυραϊκός προσπαθούσε να μείνει στο παιχνίδι όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν με τον Ζώτο και τον Κακατσίδη να γίνονται σημαντικότατοι παράγοντες του παιχνιδιού να φτάσουν στο +15 (38-23 στο 15΄). Η παρουσία του ψηλού και μακρή Ιωάννου στην κορυφή της ζώνης ήταν κομβική δυσκολεύοντας σε μεγάλο βαθμό την κυκλοφορία της μπάλας των φιλοξενούμενων. Το ημίχρονο έκλεισε με τους Μολοσσούς στο +21 (47-26) με την δουλειά να έχει ουσιαστικά γίνει από το πρώτο μισό του αγώνα. 23 πόντους είχε ο Ζήσης και 11 ο Ζώτος ενώ από τους φιλοξενούμενους ο Περούλης ήταν στους 14 με τους 26 πόντους να έχουν μοιραστεί μεταξύ του έμπειρου ψηλού, του Σπίνουλα και του Περατινού.

Με το μικροτραυματισμό του Ιωάννου ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο με το προπονητικό επιτελείο να τον αποσύρει για το υπόλοιπο της περιόδου όμως να μην έχει κάτι σοβαρό καθώς επέστρεψε στα τελευταία 10 αγωνιστικά λεπτά. Χρόνο συμμετοχής πήρε και ο Παπαδούδης με τους Ζήση-Ζώτο πάντως να συνεχίζουν τις υψηλές πτήσεις και τη διαφορά να πηγαίνει άνω των 30 (63-30 στο 26΄). Ο Καλούπτσογλου πάτησε για αρκετή ώρα παρκέ σκοράροντας και τους πρώτους πόντους του από μέση απόσταση. Στην αντίπερα όχθη ο Κερκυραϊκός είχε δυσκολίες στο επιθετικό κομμάτι με τον Περούλη να κάνει ότι μπορούσε για να κρατήσει ανταγωνιστική την ομάδα του. Με το σκορ στο 67-36 στο 30΄ η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα.

Ευκαιρία για τους 2 προπονητές να χρησιμοποιήσουν αθλητές με περιορισμένο χρόνο συμμετοχής ήταν το τελευταίο δεκάλεπτο. Η διαφορά παρέμενε σταθερά στους 30 ή λίγο πιο κάτω (73-45 στο 36΄) με το ρυθμό του παιχνιδιού, όπως ήταν φυσιολογικό, να πέφτει. Αξίζει να σημειωθεί ότι από πλευράς Μολοσσών σκόραραν και οι 11 παίκτες που είχαν στη διάθεσή τους οι Χατζής-Μακρής. Τελικό 82-49 με την γιαννιώτικη ομάδα να βελτιώνει το ρεκόρ της στο 10-3.

Μία μέρα στη δουλειά για τον αρχηγό των Μολοσσών, Δημήτρη Ζήση, που σταμάτησε στους 31 πόντους δίνοντας από νωρίς το έναυσμα για τη νίκη.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ

Ο παίκτης "αποκάλυψη" των φετινών Μολοσσών, Σωτήρης Ζώτος, είχε 20 πόντους προσφέροντας ξανά πολλές λύσεις σε άμυνα και επίθεση.

Οι Μολοσσοί μετά το επιμέρους double score της τρίτης περιόδου (20-10) είχαν διαφορά 31 πόντων στο 30΄.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 47-26, 67-36, 82-49

Διαιτητές: Κολυδάς-Κληματάς

Μολοσσοί (Χατζής-Μακρής): Παπαδούδης 3(1), Σιδηρόπουλος 3(1), Κακατσίδης 7(1), Ζήσης 31(7), Ζώτος 20(1), Πατραμάνης 4, Μάκης 2, Μάστορας 2, Ιωάννου 4, Καλούπτσογλου 4, Σχίζας 2

Κερκυραϊκός (Γεωργίου): Ρουμελιώτης 2, Παπαβλασόπουλος 3(1), Πετρόπουλος, Σπίνουλας 12, Αλαμάνος, Βλασερός, Βασιάδης, Μπιζιάνης, Περούλης 23, Κόντης, Περατινός 8(2), Κουλούρης 1