Κυριακή 6 Φεβρουαρίου 2022

Θρύλος Ιωαννίνων-Πρωτέας Ηγουμενίτσας 79-48: Επιστροφή στις νίκες με καλό μπάσκετ για τον Θρύλο

Την 3η εντός έδρας νίκη του και 4η συνολικά στο φετινό πρωτάθλημα της Α΄ ΕΣΚΑΒΔΕ πανηγύρισε σήμερα το βράδυ στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο ο Θρύλος Ιωαννίνων με 79-48 επί του Πρωτέα Ηγουμενίτσας.

Ο Περικλής Κυράννας με τους 26 πόντους που σημείωσε έκανε ρεκόρ καριέρας στην κατηγορία. Ο Αλέξης Παπαζυγούρας με 13 τον ακολούθησε προσθέτοντας μία ακόμα διψήφια εμφάνιση στο ενεργητικό του τη φετινή σεζόν, ενώ 13 είχε και ο Μάριος Παλιόγλου. Ο Λευτέρης Κοσμάς χρησιμοποίησε και τους 10 παίκτες που είχε στη διάθεσή του με άπαντες να σκοράρουν. Καπρινιώτης και Παναγιώτου με 12 και 11 πόντους αντίστοιχα διακρίθηκαν από το σύνολο του coach Βαζούκη.

Με τους Κυράννα-Παπαζυγούρα να έχουν μαζί τους 13 από τους 18 πόντους της ομάδας τους στο πρώτο δεκάλεπτο ο Θρύλος είχε προβάδισμα 6 πόντων στο 10΄ (18-12). Στη δεύτερη περίοδο ήταν που πάτησε το γκάζι η ομάδα του Λευτέρη Κοσμά με το επιμέρους 16-5 να της δίνει double σκορ στο ημίχρονο (34-17 20΄).

Έχοντας το μομέντουμ του αγώνα και βρίσκοντας εξαιρετικό ρυθμό στην επίθεση οι "πορτοκαλί" σημείωσαν 27 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο με τον Παλιόγλου να είναι "όλα τα λεφτά" (13 πόντοι) και μαζί με τον σταθερά καλό Κυράννα ουσιαστικά τελείωσαν το παιχνίδι από το 30΄ (61-34). Τελικό σκορ 79-48 με τους δύο προπονητές να μοιράζουν το χρόνο συμμετοχής και το Θρύλο Ιωαννίνων να βελτιώνει το ρεκόρ του στο 4-7.

Τα δεκάλεπτα: 18-12, 34-17, 61-34, 79-48

Διαιτητές: Καλαμαράς-Γείτονας

Θρύλος Ιωαννίνων (Κοσμάς): Βαρδής 4, Τζίμας 2, Παλιόγλου 13(3), Κυράννας 26(3), Νικολίτσας 3(1), Παπαζυγούρας 13, Αρβανιτάκης 2, Στραγάλης 2, Φώτης 9, Βελογιάννης 5(1)

Πρωτέας Ηγουμενίτσας (Βαζούκης): Ντούμας 5, Δημητρίου, Καπρινιώτης 12(3), Μπέζας, Παναγιώτου 11(2), Δήμος 2, Κόρος 9(1), Δρίκος 9