Σάββατο 19 Φεβρουαρίου 2022

Φαίακας Κέρκυρας-Θρύλος Ιωαννίνων 76-63: Πρώτη νίκη στο 2022 με εξαιρετική 4η περίοδο ο Φαίακας

Επιστροφή στις νίκες για τον Φαίακα Κέρκυρας σήμερα το απόγευμα στην έδρα του με σκορ 76-63 επί του Θρύλου Ιωαννίνων. Οι παίκτες του Σπύρου Δεσύλλα κατέκτησαν την πρώτη τους νίκη στο 2022 βάζοντας τέλος στο σερί των 6 ηττών.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές οι Μουρμούρης με 20 πόντους, Γκέκος με 18, Στεμπάρι με 17 και Αγιούς με 13 από τους νικητές. Για τον Θρύλο 21 σημείωσε ο Κυράννας και 15 ο Σκούμπος.

Ντέρμπι ήταν για κάτι παραπάνω από τρια δεκάλεπτα το παιχνίδι όμως στην τελευταία περίοδο ο Φαίακας κατώρθωσε να επιβληθεί φτάνοντας στη νίκη. 20-18 το σκορ στο 10΄ με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 38-35 υπέρ των γηπεδούχων.

Οι παίκτες του coach Δεσύλλα είχαν τα ηνία στην τρίτη περίοδο (57-54 στο 30΄) για να πάμε στα τελευταία 10 λεπτά όπου ο Φαίκας βρισκόταν σταθερά στους 6 πόντους και πατώντας το γκάζι στο τέλος έφτασε στο 76-63. Στο 3-9 το ρεκόρ του Φαίακα, στο 5-8 αυτό του Θρύλου.

Δεκάλεπτα: 20-18, 38-35, 57-54, 76-63

Διαιτητές: Θώμος Ν.-Θώμος Β.

Φαίακας Κέρκυρας (Δεσύλλας): Αγιούς 13(1), Σέκας, Γκέκος 18(1), Κρασακόπουλος 3, Στεμπάρι 17, Μουρμούρης 20(1), Τζιανούμης 5(1)

Θρύλος Ιωαννίνων (Κοσμάς): Βαρδής, Τζίμας, Παλιόγλου 5(1), Κυράννας 21(2), Νικολίτσας, Λυγούρας, Αρβανιτάκης 9, Σκούμπος 15(1), Στραγάλης 2, Φώτης 4, Βελογιάννης 7(1)