Σάββατο 12 Φεβρουαρίου 2022

Πρωτέας Ηγουμενίτσας-Νικόπολη 31-67: "Καθάρισε" εύκολα με τρομερή άμυνα

Χωρίς να αντιμετωπίσει το παραμικρό πρόβλημα η Νικόπολη παίζοντας φοβερή άμυνα επιβλήθηκε με 67-31 του Πρωτέα Ηγουμενίτσας βελτιώνοντας το ρεκόρ της στο 8-3.

Την καλύτερή του εμφάνιση στο φετινό πρωτάθλημα πραγματοποίησε ο Μακρόπουλος έχοντας 19, 18 πρόσθεσε ο Κοντογιάννης και 10 ο Παπαμιχαήλ.

Από πολύ νωρίς η Νικόπολη έδειξε ότι θα είναι το αφεντικό του αγώνα έχοντας ένα +12 στο τέλος της πρώτης περιόδου (18-6 στο 10΄). Με την αμυντική προσήλωση να είναι βρίσκεται σε πολύ υψηλό βαθμό η ομάδα της Πρέβεζας έκλεισε το ημίχρονο στο 36-11.

Φανερά πεσμένος ο ρυθμός στο τρίτο δεκάλεπτο με την ομάδα του Σπύρου Πολίτη να έχει "καθαρίσει" την υπόθεση νίκη από νωρίς και το σκορ στο 30΄ να είναι 49-20. Το τελικό 67-31 ήρθε άνετα για την Νικόπολη η οποία την επόμενη εβδομάδα έχει το προγραμματισμένο της ρεπό. Ο Πρωτέας Ηγουμενίτσας θα φιλοξενηθεί στην έδρα της Παραμυθιάς.

Τα δεκάλεπτα: 6-18, 11-36, 20-49, 31-67

Διαιτητές: Καλαμαράς-Γκούμας

Πρωτέας Ηγουμενίτσας (Βαζούκης): Ντούμας 8(1), Παναγιώτου Α. 6, Κοτσάφτης, Δημητρίου 3(1), Καραλώγκας, Μπέζας 6, Καλιαγκούρης, Δήμος, Παναγιώτου Θ. 1, Καπρινιώτης, Δρίκος 7

Νικόπολη Πρέβεζας (Πολίτης): Γεωργίου 3(1), Κοντογιάννης 18, Λιόντος 6, Τσιτσώνης 9(3), Κιτσαντάς, Παπίρης 2, Παπαμιχαήλ 10, Μακρόπουλος 19(2), Αντύπας