Κυριακή 23 Ιανουαρίου 2022

Α.Λ.Φ.Α. 93΄-Αίας Άρτας 52-69: Με οδηγό την εξαιρετική άμυνα "καθάρισε" στο δεύτερο ημίχρονο

Ο Νεκτάριος Βαβέτσης περνά σιγά σιγά την φιλοσοφία του στον Αίαντα Άρτας με την άμυνα να γίνεται μεγάλο όπλο της ομάδας του και με αυτό τον τρόπο να φεύγει σήμερα το μεσημέρι από το ΔΑΚ Αερογέφυρας με το ροζ φύλλο επικρατώντας με 69-52 της Α.Λ.Φ.Α. 93΄ και φτάνοντας τις 7 νίκες στο πρωτάθλημα.
 Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στα πρώτα 20΄ με τις δύο ομάδες ισόπαλες με 34-34. Διαφορετική ιστορία στη συνέχεια με τον Αίαντα να γίνεται το αφεντικό χάρη στην τρομερή του άμυνα (μόλις 18 πόντους επέτρεψε στην Α.Λ.Φ.Α 93΄ να σημειώσει) και το επιθετικό ξέσπασμα του Μιχαήλ (11 πόντοι στο 2ο ημίχρονο).

Ο Αίας Άρτας βρέθηκε μπροστά στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 18-13 έχοντας πολλούς πρωταγωνιστές στο επιθετικό κομμάτι. Η συνέχεια δεν ήταν η ανάλογη δίνοντας δικαιώματα στους γηπεδούχους οι οποίοι με τους Τασόπουλο-Τασουλή να σημειώνουν μαζί τους 20 από τους 21 πόντους της ομάδας τους έφεραν το παιχνίδι στα ίσια στο ημίχρονο (34-34 στο 20΄).

Από την τρίτη περίοδο και μετά ο Αίας έδειξε σοβαρή εικόνα στο αμυντικό κομμάτι μην επιτρέποντας εύκολα καλάθια. Χαρακτηριστικό το γεγονός ότι η Α.Λ.Φ.Α. 93΄ έβαλε μόλις ένα καλάθι εντός παιδιάς στο συγκεκριμένο διάστημα. Μιχαήλ-Παπαμιχαήλ "τράβηξαν το κουπί" επιθετικά με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 53-44. Στα τελευταία 10 λεπτά ο Αίας διατήρησε την σοβαρότητά του, κάτι που σίγουρα άρεσε στον coach Βαβέτση φτάνοντας στο τελικό 69-52.

Κώστας με 14, Μιχαήλ με 13, Ζολώτας και Τσιλιγιάννης με 11 οι καλύτεροι των Αρτινών.

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 34-34, 44-53, 52-69

Διαιτητές: Λύτρας-Γαληνάς

Α.Λ.Φ.Α. 93΄: Τάγκας 6, Λύρος, Καλαμπαλίκης 2, Σταυρόπουλος 1, Ρέτζιος 5, Κουτρουμάνος, Τασουλής 16, Τσάσσης, Τασόπουλος 22(2), Χάιδης

Αίας Άρτας (Βαβέτσης): Κώστας 14(2), Μιχαήλ 13(2), Αποστολάκης, Τσιλιγιάννης 11(3), Ζολώτας 11, Παπαμιχαήλ Αλ., Βαβέτσης 1, Παπαμιχαήλ Απ. 9(2), Ζήκος 4, Παπαρούνης, Γείτονας 6