Σάββατο 29 Ιανουαρίου 2022

Παραμυθιά-Πύρρος Αρταίων 81-63: 7η συνεχόμενη νίκη με πολλούς πρωταγωνιστές

Μία ακόμα νίκη κατέκτησε σήμερα το απόγευμα στο ΔΑΚ Παραμυθιάς η ομώνυμη ομάδα, με 83-61 επί του Πύρρου Αρταίων, φτάνοντας συνολικά τις 9 και συνεχίζοντας να πορεύεται αήττητη στο γήπεδό της.

Χάιδος με 18 πόντους ο πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων, με τον Κατσίβελο να ακολουθεί με 14 και τους Κρικώνη-Μάλλιο με 11 και 10 αντίστοιχα. 23 σημείωσε ο Ευθυμίου από τους Αρτινούς, στο καλύτερο φετινό του παιχνίδι, 14 είχε ο Χίντζιος και 12 ο Δημητρίου. Ο Πύρρος είχε μία πολύ σημαντική απουσία καθώς στερήθηκε των υπηρεσιών του Κώστα Κωσταπαππά που φέτος μετρά 13.0 πόντους κατά Μ.Ο.

Η ομάδα του Τάκη Παππά από την αρχή ήθελε να δείξει ποιος είναι το αφεντικό και έχοντας πολυφωνία στην επίθεση και πρωταγωνιστή τον Κατσίβελο (8 πόντοι) προηγήθηκε με 27-15 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Με όπλο την καλή άμυνα και ηγέτη τον Χάιδο η Παραμυθιά έστειλε τη διαφορά στους 18 στο ημίχρονο (46-28) βάζοντας τις βάσεις της νίκης.

Στο ίδιο μοτίβο κύλισε και η τρίτη περίοδος με το 67-44 του 30΄ να μην αφήνει πολλά περιθώρια αντίδρασης στους φιλοξενούμενους και το τελικό 81-63 να δίνει στην Παραμυθιά την 7η συνεχόμενη νίκη και 9η συνολικά στο πρωτάθλημα.

Οι δηλώσεις του Τάκη Παππά μετά το παιχνίδι

Τα δεκάλεπτα: 27-15, 46-28, 67-44, 81-63

Διαιτητές: Καναβός-Πλιάκος

Παραμυθιά (Παππάς): Χάιδος 18(2), Ψιλοδημητρακόπουλος 2, Κρικώνης 11, Τάχιας Π. 6, Κρανής 7(1), Τάχιας Αρ., Τζίμας 3, Κατσίβελος 14(2), Αθανασίου, Μάλλιος 10(1), Κωσταράς 5, Τσιρώνης 5

Πύρρος Αρταίων (Κωσταπαππάς): Κοντός, Ευθυμίου 23, Χαλάστρας, Χίντζιος 14(3), Τσιμπερλέκος 3(1), Σκορδής 8, Αναγνώστου 3(1), Παπαδημητρίου, Παπαρούνης, Δημητρίου 12