Σάββατο 29 Ιανουαρίου 2022

Αίας Άρτας-Παναιτωλικός 77-50: "Καθάρισε" εύκολα με εξαιρετική άμυνα φτάνοντας τις 8 νίκες

φωτο: Γιάννης Κοσμάς

Με κεκτημένη ταχύτητα ο Αίας Άρτας κατέκτησε την 5η συνεχόμενη νίκη του και 8η συνολικά στο πρωτάθλημα σήμερα το απόγευμα στην έδρα του απέναντι στον Παναιτωλικό με 77-50 και συνέχισε να πιέζει με στόχο το πλασάρισμα στην πρώτη 2άδα.

Δημήτρης Βαβέτσης με 15 και Μάριος Ζολώτας με 14 οι καλύτεροι των Αρτινών, με τον Αλέξανδρο Παπαμιχαήλ να προσθέτει 10.

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε όπως θα ήθελε ο coach Βαβέτσης καθώς στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες με 15-15. Τελείως διαφορετική ιστορία η δεύτερη περίοδος με τους γηπεδούχους με φοβερή άμυνα κα επιμέρους 26-11 να εκτοξεύονται στο +15 στο ημίχρονο (41-26).

Στο τρίτο δεκάλεπτο δεν παίχτηκε και το καλύτερο δυνατό μπάσκετ με τον Αίαντα πάντως να διατηρεί σταθερά την πρωτοπορία και μάλιστα σε διψήφια απόσταση (55-40 στο 30΄), όμως στα τελευταία 10 αγωνιστικά λεπτά οι παίκτες του Νεκτάριου Βαβέτση πάτησαν το γκάζι φτάνοντας εύκολα στο τελικό 77-50.

Τα δεκάλεπτα: 15-15, 41-26, 55-40, 77-50

Διαιτητές: Γαληνάς Β.-Μεγαπάνος

Αίας Άρτας (Βαβέτσης): Μιχαήλ 8(2), Αποστολάκης 2, Κώστας 8, Μητρογιάννης, Γείτονας 2, Τσιλιγιάννης 3(1), Ζολώτας 14, Παπαμιχαήλ Αλ. 10(1), Βαβέτσης 15(2), Παπαμιχαήλ Απ. 9(1), Καρανίκας, Παπαρούνης 6(2)

Παναιτωλικό (Μανούρης): Διαμαντόπουλος, Κοτσώνης 6, Έξαρχος 11, Γεωργούλης, Πιστιόλης 12, Σύρρος 10, Καραπάνος 11(1)