Τετάρτη 22 Δεκεμβρίου 2021

Μελίκη-IBC 81-78: Έδωσε δικαιώματα και το πλήρωσε

Με το χειρότερο δυνατό τρόπο ολοκληρώθηκε το 2021 για το IBC που γνώρισε την ήττα από την ουραγό Μελίκη με 81-78 και με το 5ο συνεχόμενο αρνητικό αποτέλεσμα έπεσε στο 3-8.

Οι Γιαννιώτες αγωνίστηκαν ξανά χωρίς τον βασικό τους ψηλό, Γιώργο Κωνσταντινίδη και κυνηγούσαν στο σκορ από το 5΄ και μετά συνεχώς. Στο τέλος κατάφεραν να ισοφαρίσουν όμως το τρίποντο του Τζιοβάρα λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος ήταν καταδικαστικό αναγκάζοντας το IBC να υποστεί την 8η ήττα του στο πρωτάθλημα μένοντας χωρίς νίκη μακριά από το Νέο Κλειστό μετά από 11 αγωνιστικές.

22 σημείωσε ο Πάνος Τσατάλας και από 20 οι Μπάμπης Μουρατίδης-Γιώργος Ξιούρας για το IBC. Μανούσος-Τζιοβάρας-Αλυερίδης-Μωϋσίδης έκαναν τη μεγάλη ζημιά καθώς είχαν μαζί τους 70 από τους 81 πόντους της Μελίκης.

Το IBC παρά το γεγονός ότι προηγήθηκε με 9-0 στα πρώτα λεπτά της πρώτης περιόδου, δέχθηκε επιμέρους 22-4 από τους Μακεδόνες με αποτέλεσμα να βρεθεί από το 10΄ στο -9 (22-13).

Ο Μωϋσίδης ήταν ο άνθρωπος που προκάλεσε τα μεγαλύτερα προβλήματα στη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου στους φιλοξενούμενους έχοντας και τους 14 πόντους σε αυτό το διάστημα και μάλιστα με 4 εύστοχα μακρινά σουτ. Η Μελίκη έκλεισε το ημίχρονο στο +8 (42-34 στο 20΄). Το IBC είχε κακή εικόνα στο αμυντικό κομμάτι με τους Μουρατίδη-Ξιούρα να είναι οι μοναδικοί που πάλευαν.

Στην τρίτη περίοδο το σύνολο του coach Ασλανίδη διατηρούσε σταθερά την πρωτοκαθεδρία (62-55 στο 30΄) με τον Τσατάλα να ανεβάζει στροφές από τους φιλοξενούμενους. Στα τελευταία 10 αγωνιστικά λεπτά έγινε μεγάλη μάχη με το IBC να επιστρέφει στο παιχνίδι καταφέρνοντας να ισοφαρίσει σε 78-78. Οι γηπεδούχοι με περίπου 17΄΄ να μένουν στον ηλεκτρονικό πίνακα βρήκαν το σουτ της νίκης από τον Τζιοβάρα που έκανε το 81-78 σκορ που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.

Η ομάδα του Γιάννη Παπαδόπουλου έχει μπροστά της χρόνο προκειμένου να ανασυνταχθεί και να βελτιώσει αρκετές ανορθογραφίες, κυρίως στο αμυντικό κομμάτι, καθώς το επόμενο επίσημο παιχνίδι της είναι στις 16 Ιανουαρίου απέναντι στη Δόξα Λευκάδας.

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 42-34, 62-55, 81-78

Διαιτητές: Καράκωστας-Γιαννούλης-Μπούγλος Π.

Μελίκη (Ασλανίδης): Τζιοβάρας 17(2), Μωϋσίδης 14(4), Ματράκας, Ντόβας 5(1), Εσερπόγλου, Ντόβας Κ., Μανούσος 23(2), Ρογγότης 4, Πεϊμανίδης 2, Αλευρίδης 16, Γατόπουλος

IBC (Παπαδόπουλος-Χαντελης): Ρούζιος, Μουρατίδης 20(1), Σωτηρίου 4, Καραμπίνης, Τσατάλας 22, Ξιούρας 20(3), Σταμίρης 4, Σπηλιόπουλος 8