Σάββατο 11 Δεκεμβρίου 2021

Μολοσσοί-Φαίακας Κέρκυρας 98-56: Ιδανικό φινάλε στον 1ο γύρο και το 2021 (pics,vid)

φωτο: Θανάσης Παππάς

Κάνοντας επίδειξη ισχύος οι Μολοσσοί επιβλήθηκαν σήμερα το απόγευμα στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο με 98-56 του Φαίακα Κέρκυρας βελτιώνοντας το ρεκόρ τους στο 6-2 και ολοκλήρωσαν ιδανικά το 2021 αλλά και τον 1ο γύρο του πρωταθλήματος.

Ο Δημήτρης Ζήσης με 25 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα, 12 πρόσθεσε ο Σταύρος Μάκης, 11 ο Άρης Πατραμάνης και 10 ο Σωτήρης Ζώτος από πλευράς Μολοσσών, από τους οποίους αξίζει να σημειωθεί ότι σκόραραν και οι 11 παίκτες που βρισκόταν στην αποστολή. 19 είχε ο Στεμπάρι από τον Φαίακα Κέρκυρας, 14 ο Δρακωτός και 11 ο Μουρμούρης, με τον coach Δεσύλλα να δίνει χρόνο συμμετοχής και στους 11 παίκτες που είχε στη διάθεσή του.

Οι Φαίακες πραγματοποίησαν καλύτερη εκκίνηση στο παιχνίδι προηγούμενοι με 7-3, όμως οι γηπεδούχοι άρχισαν να βρίσκουν ρυθμό σιγά σιγά και με επιμέρους 13-3 έκαναν το 16-10 στο 5΄. Η είσοδος των Ζώτου-Πατραμάνη βοήθησε σημαντικά τους Μολοσσούς να φτάσουν σε διψήφιο προβάδισμα (25-15) κλείνοντας το δεκάλεπτο στο 27-17. Ζήσης-Μάκης είχαν μαζί τους 16 από τους 27, με τον Δρακωτό από την άλλη να μετρά 8.

Ο Ζώτος με ασφυκτική πίεση στα αντίπαλα guard έδωσε σημαντικές λύσεις στο αμυντικό κομμάτι εκπληρώνοντας τις προσδοκίες του προπονητικού επιτελείου και ήταν καταλυτικός στη διατήρηση αποστάσεως ασφαλείας των γηπεδούχων. Στην αντίπερα όχθη ο Στεμπάρι ανέβαζε στροφές στο επιθετικό κομμάτι κρατώντας τον Φαίακα στο παιχνίδι. Οι Γιαννιώτες με τον αρχηγό τους και τον Σταύρο Μάκη να γίνονται διψήφιοι προηγούνταν με 43-25.

Στεμπάρι και Δρακωτός έκαναν ακριβώς το ίδιο από πλευράς φιλοξενούμενων, όμως η άμυνα των Κερκυραίων δεν ήταν σε καμία περίπτωση σε ικανοποιητικό βαθμό με το σκορ να είναι 50-34 λίγο πριν το ημίχρονο. Το 50-36 έμελλε να είναι το σκορ μετά τα πρώτα 20 αγωνιστικά λεπτά και διαμορφώθηκε μετά από καλάθι του Δρακωτού. Οι δύο από τους κορυφαίους σκόρερ του Β΄ ομίλου είχαν εξ' αρχής κέφια με τον μεν Ζήση να μετρά 17 και τον δε Στεμπάρι 13.

Το +20 δεν άργησε να έρθει για το σύνολο των Χατζή-Μακρή (58-38) με τους φιλοξενούμενους να τιμωρούνται στο ανοιχτό γήπεδο καθώς δεν είχαν γρήγορες επιστροφές στην άμυνα. Ο Φαίακας δεν είχε βρει καλάθι εντός παιδιάς στα πρώτα 5΄ της τρίτης περιόδου με αποτέλεσμα οι Μολοσσοί να διευρύνουν ακόμα περισσότερο τη διαφορά (65-39). Το rotation είχε ανοίξει για τους Γιαννιώτες που συνέχιζαν να κυριαρχούν στο παρκέ και το δεκάλεπτο έκλεισε στο 76-44 υπέρ των Μολοσσών.

Με τον Πατραμάνη να γίνεται ο 4ος διψήφιος των γηπεδούχων συνεχίστηκε η δράση στο τελευταίο δεκάλεπτο με τους Μολοσσούς να κρατούν σταθερά τη διαφορά σε απλησίαστα επίπεδα (86-46 στο 34΄). Περίπου 4΄ πριν το τέλος του αγώνα έβαλε καλάθι και ο Σιώζος και με αυτό τον τρόπο είχαν σκοράρει και οι 12 παίκτες των Γιαννιωτών στο σημερινό παιχνίδι. Τελικό σκορ 98-56 με τους Μολοσσούς να ολοκληρώνουν ιδανικά το 2021 φτάνοντας στις 6 νίκες.

Μια μέρα στη δουλειά για τον Δημήτρη Ζήση που σημείωσε 25 πόντους και ήταν καταλυτικός στο να ανοίξει από νωρίς η διαφορά.

Αρκετοί παίκτες των γηπεδούχων ανήκουν σε αυτή την κατηγορία καθώς ήταν αρκετοί αυτοί που διακρίθηκαν. 12 Είχε ο Σταύρος Μάκης, 11 ο Άρης Πατραμάνης, 10 ο Σωτήρης Ζώτος, ενώ σημαντικοί ήταν και οι Θάνος Κακατσίδης και Κώστας Ιωάννου με 9.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ξέφυγε το παιχνίδι για τον Φαίακα Κέρκυρας που δε βρήκε κάποιο καλάθι στα 5 πρώτα λεπτά της περιόδου με τους Μολοσσούς να πατούν το γκάζι κάνοντας το σκορ 65-39.

Τα δεκάλεπτα: 27-17, 50-36, 76-44, 98-56

Διαιτητές: Διαμαντης-Πλιάκος

Μολοσσοί (Χατζής-Μακρής): Κόρδας 5(1), Σιδηρόπουλος 5(1), Κακατσίδης 9(1), Ζήσης 25(4), Ζώτος 10, Πατραμάνης 11, Μάκης 12(2), Γούλας 5, Ιωάννου 9, Καλούπτσογλου 5, Σιώζος 2

Φαίακας Κέρκυρας (Δεσύλλας): Αγιούς 4, Δρακωτός 14(1), Γκέκος 2, Κρασακόπουλος, Κονοφάος, Στεμπάρι 19, Κακαρούγκας, Μουρμούρης 11(1), Σέκας, Λούβρος, Τζιανούμης 6