Πέμπτη 23 Δεκεμβρίου 2021

Γ.Ε.Κ.-Ν.Α.Ο. Ναυσίθοος 81-60: Γιορτές στην κορυφή για την αήττητη Γ.Ε.Κ.

Με μία ακόμα νίκη, την 6ης της σε ισάριθμα παιχνίδια, συνέχισε το πρωτάθλημα της Β΄ ΕΣΚΑΒΔΕ η Γ.Ε.Κ. καθώς επικράτησε χθες το βράδυ του Ν.Α.Ο. Ναυσίθοου με 81-60 σε εξ' αναβολής αγώνα της 6ης αγωνιστικής.

Το παιχνίδι ήταν αρκετά επεισοδιακό καθώς είχε δύο αποβολές, η πρώτη για τον Παγκράτη, τον αθλητή των νικητών, καθώς χρεώθηκε με δύο αντιαθλητικά φάουλ ήδη από το δεύτερο δεκάλεπτο. Η δεύτερη αποβολή αφορούσε τον coach Παπαϊωάννου του Ναυσίθοου ο οποίος αποβλήθηκε με δεύτερη τεχνική ποινή στο τρίτο δεκάλεπτο.

Ο Σπύρος Αλεξίου είχε να διαχειριστεί τα πολλά προβλήματα απουσιών της ομάδας του καθώς εκτός ήταν για διάφορους λόγους ήταν οι: Ντρίτσος, Καραγιάννης, Γκιουλέας, Τσιχτής, Σορτικος και Μωραΐτης. Ο Παπαγκίκας ήταν σε ένα ακόμα παιχνίδι της ομάδας του ο κορυφαίος με 26 πόντους, 17 πρόσθεσε ο Γαληνάκης και 13 ο Αγιοβλασίτης. Σανακίδης με 15 και Μπαλής με 10 οι κορυφαίοι από τους φιλοξενούμενους.

Η Γ.Ε.Κ. κατάφερε να προηγηθεί με 10-0 στις αρχές του πρώτου δεκαλέπτου εκκινώντας εντυπωσιακά, όμως ο Ναυσίθοος το μάζεψε με την περίοδο να κλείνει στο 20-15 υπέρ του συνόλου του Σπύρου Αλεξίου.

Η συνέχεια σημαδεύτηκε από την αποβολή του Παγκράτη, όμως η Γ.Ε.Κ. με τους Παπαγκίκα-Αγιοβλασίτη-Πάλλη να κάνουν σπουδαία δουλειά στο επιθετικό κομμάτι και τον Κακιώνη να είναι καταλύτης στην άμυνα ολοκλήρωσε το ημίχρονο στο +10 (41-31 στο 20΄).

Η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων αποτυπώθηκε στο τρίτο δεκάλεπτο όπου η Γ.Ε.Κ. ήταν καταιγιστική φτάνοντας τη διαφορά ακόμα και στους 30. Η άμυνα ήταν "ατσάλινη" και με το επιμέρους 26-8 το σκορ στο 30΄ ήταν 67-39. Τυπική διαδικασία μετατράπηκε το παιχνίδι μέχρι και το τέλος με την Γ.Ε.Κ. να φτάνει στη νίκη με 81-60 και να ολοκληρώνει το 2021 κάνοντας το 6Χ6.

Αυτό ήταν το τελευταίο παιχνίδι του Κακιώνη με τη φανέλα της ομάδας του Σπύρου Αλεξίου καθώς από εδώ και στο εξής θα αγωνίζεται στον Λέοντα Κέρκυρας, ενώ ο Χελιώτης επανήλθε στα παρκέ έχοντας μάλιστα και 3 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 41-31, 67-39. 81-60

Διαιτητές: Νάκας-Ρούγκας

Γ.Ε.Κ. (Αλεξίου): Γκιουλέας 2, Αγιοβλασίτης 13, Χελιώτης 3, Σιμωτάς 5, Παπαγκίκας 26(2), Γαληνάκης 17(1), Ζήρας, Παγκράτης 5, Πάλλης 8, Κακιώνης 2

Ν.Α.Ο. Ναυσίθοος (Παπαϊωάννου): Πήλος 4, Μπαλής 10, Αμαρατίδης 2, Κοσκίνας 7, Σανακίδης Α. 5, Λείσος, Τησαρχόντου 6, Μεταλληνός 2, Κατσιώτης 7, Νικόλας, Σανακίδης Σ. 15, Νάκος 2