Σάββατο 4 Δεκεμβρίου 2021

Πρωτέας Ηγουμενίτσας-Μολοσσοί 80-89: Λύγισαν την αντίσταση του αξιόμαχου Πρωτέα με τρομερή εμφάνιση Ζήση

Με τον Δημήτρη Ζήση να είναι ασταμάτητος έχοντας 44 πόντους με 9 εύστοχα τρίποντα οι Μολοσσοί επικράτησαν με 89-80 στην Ηγουμενίτσα του Πρωτέα φτάνοντας τις 5 νίκες στο φετινό πρωτάθλημα της Α΄ ΕΣΚΑΒΔΕ.

Άξιος συμπαραστάτης ο Σωτήρης Ζώτος με 18 για τους Γιαννιώτες. Μπιλιούρης και Βενέτης ήταν καταπληκτικοί από πλευράς γηπεδούχων έχοντας μαζί τους 63 από τους 80 πόντους της ομάδας τους. 14 εύστοχα τρίποντα σημείωσαν οι Μολοσσοί.

Το παιχνίδι φάνηκε εξ' αρχής ότι θα πάει ψηλά στο σκορ καθώς το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους Μολοσσούς μπροστά με 25-21, με τους Ζώτο-Ιωάννου να κάνουν εξαιρετική δουλειά στο επιθετικό κομμάτι, ενώ το ίδιο συνέβαινε για τον Πρωτέα με τους Βενέτη-Μπιλιούρη.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο άρχισε το επιθετικό κρεσέντο του Δημήτρη Ζήση, ο οποίος σημείωσε 18 πόντους στο συγκεκριμένο διάστημα. Οι Μολοσσοί έκλεισαν το ημίχρονο όντας μπροστά με 51-46.

Στην τρίτη περίοδο οι δύο ομάδες παρέμεναν κοντά στο σκορ, με τους Μολοσσούς να βρίσκουν 18 πόντους από την περίμετρο με τους Ζήση και Σιδηρόπουλο να είναι εύστοχοι. Στο 30΄ οι φιλοξενούμενοι διατηρήθηκαν μπροστά με 73-69.

Στην τελευταία περίοδο κατάφεραν να "καθαρίσουν" την υπόθεση νίκη απέναντι στον πολύ αξιόμαχο Πρωτέα Ηγουμενίτσας οι παίκτες των Χατζή-Μακρή με τη διαφορά προς το τέλος να πηγαίνει σε διψήφιο νούμερο και το τελικό 89-80 να τους δίνει το 5ο ροζ φύλλο της σεζόν.

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 46-51, 69-73, 80-89

Διαιτητές: Μπουχαγιάρ-Θώμος Β.

Πρωτέας Ηγουμενίτσας (Βαζούκης): Παναγιώτου, Πανταζής, Ευστρατίου 4, Βασιλάκος 5(1), Μπέζας 2, Αηδώνης, Δήμος, Μπιλιούρης 35(1), Κόρος 6(1), Βενέτης 28

Μολοσσοί (Χατζής-Μακρής): Πολύζος, Κόρδας 7(2), Σιδηρόπουλος 9(3), Ζήσης 44(9), Ζώτος 18, Πατραμάνης 1, Μάκης 3, Γούλας, Ιωάννου 7