Κυριακή 12 Δεκεμβρίου 2021

Γ.Σ. Σοφάδων-Βίκος Σπάρτακος 63-80: Δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο αλλά καθάρισε με Ιωακειμίδη

Ο Βίκος Σπάρτακος δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο στην έδρα των Σοφάδων (38-35 στο 20΄) αλλά στην επανάληψη ήταν καταιγιστικός και με επιμέρους 45-25 καθάρισε το παιχνίδι φτάνοντας τελικά στη νίκη με 80-63 και στο 7ο ροζ φύλλο σε ισάριθμους αγώνες.

Κομβική η παρουσία του Σίμου Ιωακειμίδη που σημείωσε 26 πόντους και μάλιστα οι 24 ήρθαν στο 2ο ημίχρονο, με τον Γιάννη Αναγνωστάκη να είναι επίσης καλός με 17. Διψήφιος και ο Ντίνος Λαμπρόπουλος με 11.

Οι Γιαννιώτες έμειναν πίσω στο σκορ στο 10΄ με 23-17, με τους γηπεδούχους να συνεχίζουν να κρατούν το προβάδισμα και στο 20΄ με 38-35.

Η ομάδα του Νίκου Ρήγγα όπως ήταν απολύτως φυσιολογικό ότι θα έβγαζε αντίδραση και αυτό έγινε ήδη από την τρίτη περίοδο. "Πετώντας φωτιές" στο επιθετικό κομμάτι σημειώνοντας 27 πόντους ο Βίκος Σπάρτακος ξέφυγε με 62-50 στο 30΄. Με την άμυνα να γίνεται ακόμα καλύτερη στη συνέχεια και με επιμέρους 18-13 κατάφερε να φτάσει στο τελικό 80-63 φεύγοντας με το "διπλό".

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 38-35, 50-62, 63-80

ΓΣ Σοφαδων (Παππάς-Ρίζος): Κυριακόπουλος 3(1), Ζωιτσάκος Χρ. 7, Παπαϊωάννου 14(1), Σιαμετης 6(1), Ζωιτσάκος Τρ., Αναγνωστόπουλος 14(1), Δαουλάρης 13(1), Μουταρελος, Δικαρος 6

Βίκος Σπάρτακος (Ρήγγας): Νταβουλτζόπουλος 2, Κολότσιος 6(2), Αναγνωστάκης 17(2), Λαμπρόπουλος 11, Ιωακειμίδης 26(3), Σταυρόπουλος 8, Αγγελόπουλος 8(1), Θώδης, Δήμος 2