Σάββατο 4 Δεκεμβρίου 2021

Νικόπολη Πρέβεζας-Παραμυθιά 50-55: Με μέταλλο και χαρακτήρα "έσπασε" το αήττητο της Νικόπολης η Παραμυθιά

Σε ένα πολύ νευρικό παιχνίδι με χαμηλό σκορ η Παραμυθιά ήταν αυτή που πανηγύρισε στο τέλος παίρνοντας τη νίκη με 55-50 στο ντέρμπι απέναντι στη Νικόπολη στο ΔΑΚ Πρέβεζας και έφτασε τις 6 νίκες. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα στη σεζόν για τους Πρεβεζιάνους.

Εξαιρετική εμφάνιση από τον Σπύρο Κατσίβελο που έβαλε 17 πόντους και ένα πολύ καθοριστικό τρίποντο λίγο πριν το τέλος που κλείδωσε ουσιαστικά τη νίκη της ομάδας του. 15 είχε ο επίσης καλός Κώστας Κρικώνης, με τον Κώστα Χάιδο να τους ακολουθεί με 12. Πρώτος σκόρερ της Νικόπολης ήταν ο Παναγιώτης Κοντογιάννης με 14, με τον Ντίνο Τσιτσώνη να προσθέτει 12.

Με τους Παπαμιχαήλ-Τσιτσώνη-Ζήκα στην περιφέρεια και τους Δούβλη-Κοντογιάννη στη frontline ξεκίνησε το παιχνίδι ο Σπύρος Πολίτης. Χάιδος-Κρικώνης-Κατσίβελος συνέθεσαν την 3αδα στην περιφέρεια του Τάκη Παππά, με τους Τζίμα-Μάλλιο να είναι στο "4" και "5".

Με τον Ντίνο Τσιτσώνη να ξεκινά φουριόζος με 2/2 τρίποντα οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 6-0. Η ομάδα του Τάκη Παππά με τον Κρικώνη μπροστάρη έτρεξε σερί 9-0 προσπερνώντας με 9-6. Ο πολύπειρος guard είχε τους 5 από τους 9 πόντους των "πρασίνων". Η Νικόπολη βρήκε καλάθι μετά από περίπου 6΄ και ήταν από τον Κοντογιάννη που τελείωσε τη φάση στο ζωγραφιστό μειώνοντας σε 9-8. Στο 9΄ οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στο +4 (14-10), με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 14-11 μετά από 1/2 βολές του Κοντογιάννη. Τσιτσώνης-Κοντογιάννης είχαν μαζί και τους 11 πόντους της ομάδας τους.

Στο 13΄ η Παραμυθιά βρισκόταν μπροστά με 19-15 με τον Χάιδο να την οδηγεί έχοντας και τους 5 πρώτους πόντους της ομάδας του στα πρώτα λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου. Η Νικόπολη είχε τις απαντήσεις και με επιμέρους 8-2 βρέθηκε μπροστά με 23-21 αναγκάζοντας τον Τάκη Παππά να καλέσει timeout. Οι παίκτες του κατάφεραν να ανατρέψουν την κατάσταση παρά τα πολλά λάθη στις επιθέσεις των δύο ομάδων μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου. Ο Χάιδος ήταν καθοριστικός σε αυτό το κομμάτι του αγώνα με το 23-21 να γίνεται 29-23 μετά από σερί 8-0 των φιλοξενούμενων.

Ο Τσιτσώνης ξεκίνησε την τρίτη περίοδο όπως και στην αρχή του αγώνα, δηλαδή με εύστοχο τρίποντο, μειώνοντας σε 29-26. Λίγο αργότερα η Παραμυθιά βρισκόταν μπροστά με τη μεγαλύτερη διαφορά της, το +8, με τον Κατσίβελο να δίνει λύσεις πίσω από τα 6.75 (37-29). Στο 25΄ η ομάδα του Τάκη Παππά έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα (41-31) με τον Μάλλιο να αξιοποιεί εξαιρετικά τους συμπαίκτες του σε όλη την τρίτη περίοδο μοιράζοντας ασίστ από το low post. Ο Σπύρος Πολίτης γύρισε την άμυνα σε ζώνη, και με τον πολύπειρο Κιτσαντά να δίνει επιθετική πνοή με 2 συνεχόμενα τρίποντα κατάφερε να μαζέψει γρήγορα τη διαφορά φτάνοντας στο -4 (43-39). Οι φιλοξενούμενοι διαχειρίστηκαν με ψυχραιμία το παιχνίδι μέχρι και το τέλος του δεκαλέπτου εκμεταλλευόμενοι τα λάθη της Νικόπολης και στο 30΄ βρέθηκαν στο 48-40. Πρόσωπο του τρίτου δεκαλέπτου αναμφίβολα ο Σπύρος Κατσίβελος που είχε 10 πόντους.

Απίστευτα νευρικές οι δύο ομάδες στα πρώτα 5 λεπτά του τελευταίου δεκαλέπτου με το σκορ να μένει πολύ χαμηλά (50-42 η Παραμυθιά) και τα λάθη να διαδέχονται το ένα το άλλο. Στο 37΄ οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν σταθερά την πρωτοκαθεδρία με 51-42 και όλα έδειχναν ότι δύσκολα θα μπορούσε να αλλάξει το σκηνικό. Να όμως που στο μπάσκετ ποτέ δεν πρέπει να λες ποτέ. Με δύο καλάθια του Κοντογιάννη η Νικόπολη μείωσε σε 51-46, για να ακολουθήσουν 3/3 βολές του Κιτσαντά να φέρουν τη διαφορά στους 2 (51-49). Στη συνέχεια ο Κοντογιάννης με 1/2 βολές μείωσε στον πόντο (51-50). Ο Κατσίβελος βγήκε μπροστά στην επόμενη επίθεση της ομάδας του και με τρίποντο έκανε το 54-50. Μετά το timeout του coach Πολίτη ο Κιτσαντάς έκανε airball σε προσπάθεια τριών πόντων. Το τελικό 55-50 έμελλε να διαμορφωθεί με 1/2 βολές του Μπέλλου.

Τα δεκάλεπτα: 11-14, 23-29, 40-48, 50-55

Διαιτητές: Ντάγκας-Μίγδος

Νικόπολη Πρέβεζας (Πολίτης): Ζήκας 6, Κοντογιάννης 14, Τσιτσώνης 12(3), Κιτσαντάς 9(2), Ζαλοκώστας, Παπαμιχαήλ 2, Παππάς, Αντύπας 3(1), Δούβλης 4

Παραμυθιά (Παππάς): Χάιδος 12(2), Ψιλοδημητρακόπουλος, Κρικώνης 15(1), Τάχιας Π., Τζίμας 7, Κατσίβελος 17(3), Μπέλλος 1, Μάλλιος 3, Τσιρώνης