Δευτέρα 6 Δεκεμβρίου 2021

Βίκος Α.Σ.Ι.-Α.Ο.Κ. Πωγωνίου 48-52: Πήρε το ντέρμπι ο Α.Ο.Κ. Πωγωνίου φτάνοντας τις 4 νίκες

Ο Α.Ο.Κ. Πωγωνίου ήταν αυτός που πανηγύρισε στο τέλος τη νίκη στο τοπικό ντέρμπι απέναντι στον Βίκος Α.Σ.Ι. με 52-48 στον αγώνα που διεξήχθη το περασμένο Σάββατο στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο.

Χρήστος Στύλος με 21 και Λευτέρης Ιωαννίδης με 20 έκαναν σπουδαία δουλειά για την ομάδα του coach Ντιναλέξη. Μίμης Πανταζής με 18 και Αποστόλης Κολιγιώτης με 10 οι καλύτεροι από το σύνολο του Γιάννη Καΐκα.

Οι παίκτες του coach Καΐκα ξεκίνησαν πολύ καλά το παιχνίδι καταφέρνοντας να έχουν την πρωτοπορία με 9 πόντους διαφορά στο 10΄ (21-12). Οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν καλύτερη άμυνα στη δεύτερη περίοδο δεχόμενοι μόλις 6 πόντους. Στο ημίχρονο ο Βίκος Α.Σ.Ι. παρέμενε μπροστά με 27-23.

Η ομάδα του coach Ντιναλέξη συνέχισε ακριβώς από εκεί που είχε μείνει πριν την ανάπαυλα του πρώτου ημιχρόνου, και με επιμέρους 18-10 προσπέρασε με 41-37 στο 30΄. Τελικά ο Α.Ο.Κ. Πωγωνίου με το 11-11 επιμέρους σκορ της τελευταίας περιόδου έφτασε στο τελικό 52-48 και την 4η νίκη του στο πρωτάθλημα. Στο 3-3 το ρεκόρ του Βίκος Α.Σ.Ι. μετά από αυτή την ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 21-12, 27-23, 37-41, 48-52

Διαιτητές: Πλιάκος-Παπάς Ν.

Βίκος Α.Σ.Ι. (Καΐκας): Κίτσιος 3(1), Τσαπρούνης 2, Περτζεμλίδης 3(1), Σοσώνης 2, Κολιγιώτης 10, Καρβούνης, Τούλιας 8, Πανταζής 18(1), Κουτάλης 2

Α.Ο.Κ. Πωγωνίου (Ντιναλέξης): Γιωτάκης 2, Ιωαννίδης 20(2), Μπόνιας 7, Στύλος 21(2), Γιωτάκης, Μουταρέλος, Γόγολος, Ρούπας, Καραμπίνης 2