Δευτέρα 1 Νοεμβρίου 2021

Πάργα-Αστράκα B.C. 54-75: Αμυντική προσήλωση και επιθετική πολυφωνία έφεραν το πρώτο ροζ φύλλο

Έχοντας πολυφωνία στο επιθετικό κομμάτι με 4 διψήφιους παίκτες και παίζοντας εξαιρετική άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο η Αστράκα B.C. επικράτησε με 75-54 εκτός έδρας της Πάργας χθες το απόγευμα, στο πρώτο της παιχνίδι στο πρωτάθλημα της Β΄ ΕΣΚΑΒΔΕ.

Αντωνίου με 17 πόντους, Δημήτρης Τάσσος με 13, Λούντζης με 11 και Μελισσόβας με 10 αυτοί που ξεχώρισαν από πλευράς Γιαννιωτών.

Πολύ δυναμικό ήταν το ξεκίνημα των φιλοξενούμενων στο παιχνίδι καταφέρνοντας να έχουν τα ηνία με 19-8 στο 10΄. Οι Παργινοί με 25-20 επιμέρους στο δεύτερο δεκάλεπτο μείωσαν στους 6 στο ημίχρονο (39-33 στο 20΄).

Ρεσιτάλ αμυντικής προσήλωσης στην 3η περίοδο από τους Γιαννιώτες που δέχθηκαν μόλις 8 πόντους βρίσκοντας από την άμυνα ρυθμό και στην επίθεση. Η διαφορά ανέβηκε σε μεγάλα επίπεδα στο τέλος του δεκαλέπτου (65-41 στο 30΄). Ουσιαστικά εκεί τελείωσε η υπόθεση νίκη με την Άστράκα B.C. να κατακτά το πρώτο ροζ φύλλο με 75-54 και να στρέφει την προσοχή της στο επόμενο παιχνίδι, αυτό του ερχόμενου Σαββάτου, απέναντι στο συμπολίτη Βίκος Α.Σ.Ι.

Τα δεκάλεπτα: 8-19, 33-39, 41-65, 54-75

Διαιτητές: Αναγνωστόπουλος, Γκούμας

Αστράκα B.C.: Φουρλάνης 8, Τασιούλας, Μελισσόβας 10, Παπαγεωργίου 3, Λούντζης 11, Νυφαντής 5(1), Τάσσος Π., Ασπιώτης, Ιακωβίδης, Αντωνίου 17(1), Τάσσος Δ. 13(1), Τάσσος Κ. 8