Κυριακή 7 Νοεμβρίου 2021

Φαίακας Κέρκυρας-Πρωτέας Ηγουμενίτσας 80-70: "Έσπασε το ρόδι" ο Φαίακας με "μαγικό" Στεμπάρη

Την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Α΄ ΕΣΚΑΒΔΕ πανηγύρισε χθες το μεσημέρι ο Φαίακας Κέρκυρας καθώς επικράτησε στο ΕΑΚ Κέρκυρας με 80-70 του Πρωτέα Ηγουμενίτσας, υποχρεώνοντας παράλληλα τους φιλοξενούμενους στην 3η τους φετινή ήττα.

Μία από τις καλύτερες ατομικές εμφανίσεις μέχρι στιγμής στο πρωτάθλημα πραγματοποίησε ο Στεμπάρι σταματώντας στους 38 πόντους. Αγιούς με 14 και Γκέκος με 12 τον ακολούθησαν. Από το σύνολο του coach Βαζούκη υπήρχαν 4 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Παναγιώτου να έχει 19, τους Μπέζα και Κόρο από 11 και τον Βασιλάκο 10.

Με στόχο να κυριαρχήσουν μπήκαν στο παρκέ οι παίκτες του Σπύρου Δεσύλλα καταφέρνοντας να βρίσκονται στο +14 στο τέλος της πρώτης περιόδου (29-15 στο 10΄) με τον Στεμπάρη να έχει ήδη 15 πόντους. Η άμυνα των γηπεδούχων έκανε τη διαφορά στη συνέχεια με τον Φαίακα να φτάνει το προβάδισμά του σε μεγάλα επίπεδα στο ημίχρονο (47-25 στο 20΄).

Εμφανώς καλύτερη εικόνα παρουσίασε στο τρίτο δεκάλεπτο ο Πρωτέας Ηγουμενίτσας, με τον Παναγιώτου να "πυροβολεί" από την περιφέρεια και τον Δημητρίου να είναι σημαντικός παράγοντας στο επιθετικό κομμάτι. Το 25-15 επιμέρους σκορ είχε ως αποτέλεσμα η διαφορά να πέσει στους 12 (62-50 στο 30΄). Στεμπάρι, Γκέκος και Αγιούς έκαναν τη δουλειά στην τελευταία περίοδο με τον Φαίακα Κέρκυρας να φτάνει στο τελικό 80-70 παίρνοντας το πρώτο ροζ φύλλο της σεζόν.

Τα δεκάλεπτα: 29-15, 47-25, 62-50, 80-70

Διαιτητές: Γαληνάς Β.-Μίγδος

Φαίακας Κέρκυρας (Δεσύλλας): Αγιούς 14(2), Δρακωτός 7(1), Γκέκος 12, Τσενέμπης 4, Στεμπάρης 38(1), Κακαρούγκας, Μουρμούρης 5(1), Τζιανούμης

Πρωτέας Ηγουμενίτσας (Βαζούκης): Ντούμας 9(2), Παναγιώτου 19(5), Τσάτσας, Δημητρίου 8, Βασιλάκος 10(2), Μπέζας 11(1), Ευστρατίου 2, Δήμος, Κόρος 11(1)