Σάββατο 6 Νοεμβρίου 2021

Νικόπολη-Μολοσσοί 69-65: Με ανατροπή έφτασε στη νίκη η Νικόπολη στο μεγάλο ντέρμπι

φωτογραφία: gosports.gr

Στο ΔΑΚ Πρέβεζας συγκρούονταν σήμερα το απόγευμα 2 από τις 3 αήττητες ομάδες του Β΄ ομίλου. Η Νικόπολη Πρέβεζας ήταν αυτή που κατάφερε να αναδειχθεί νικήτρια στο μεγάλο ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής με το τελικό 69-65 να δίνει στην ομάδα του Σπύρου Πολίτη το 3ο ρόζ φύλλο της σεζόν και να υποχρεώνει τους Μολοσσούς στην πρώτη τους φετινή ήττα.

Οι Πρεβεζιάνοι είχαν σε φοβερή μέρα μία 3αδα παικτών, με τους Ζήκα (20 πόντοι), Κοντογιάννη (16 πόντοι) και Τσιτσώνη (15 πόντοι) να έχουν μαζί τους 51 από τους 69 πόντους της ομάδας τους. Ζήσης με 24 και Μάκης με 18 ήταν οι καλύτεροι των Γιαννιωτών, με τον Ζώτο να προσθέτει 11.

Οι Μολοσσοί ήταν εξαιρετικά διαβασμένοι στην αρχή του αγώνα καταφέρνοντας να βρίσκονται μπροστά με 23-15 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με τον αρχηγό τους, Δημήτρη Ζήση, και τον Σωτήρη Ζώτο να έχουν μαζί τους 21 από τους 23 πόντους.

Με τον Τσιτσώνη να ανεβάζει επιθετικά στροφές η Νικόπολη άρχισε να βελτιώνει την εικόνα της ψαλιδίζοντας το γιαννιώτικο προβάδισμα στους 4 στο τέλος του ημιχρόνου (38-34 στο 20΄).

Ο Σταύρος Μάκης έγινε σημαντικός παράγοντας στο επιθετικό κομμάτι για την ομάδα των Χατζή-Μακρή στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο έμπειρος forward είχε 8 πόντους στο συγκεκριμένο διάστημα και μαζί με τον Ζήση (άλλους 8 πόντους) διατηρούσαν τους Μολοσσούς σταθερά στην πρωτοκαθεδρία (56-48 στο 30΄).

Η τελευταία περίοδος ήταν γκραν γκινιόλ καθώς οι γηπεδούχοι με επιμέρους 17-9 κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 65-65 μόλις 2΄ πριν τη λήξη. Τότε βγήκε μπροστά ο Ντίνος Τσιτσώνης και με μεγάλο τρίποντο έδωσε στην ομάδα του το προβάδισμα με 68-65 με μόλις 25΄΄ να απομένουν στον ηλεκτρονικό πίνακα. Το τελικό 69-65 διαμορφώθηκε με μία βολή του Ζήκα.

φωτογραφία: Σύλλογος Καλαθοσφαίρισης Νικόπολη Πρέβεζας

Η Νικόπολη συνεχίζει την αήττητη πορεία της στο πρωτάθλημα της Α΄ ΕΣΚΑΒΔΕ έχοντας πλέον 3 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια. Για τους Μολοσσούς ήταν η πρώτη φετινή ήττα και πλέον έχουν ρεκόρ 3-1.

Οι Μολοσσοί έχουν παράπονα από τους δύο διαιτητές του αγώνα. Χαρακτηριστικά τονίζουν: "Χωρίς να υποβαθμίζουμε την ποιότητα της ομάδας της Νικόπολης, δυστυχώς οι διαιτητές δε στάθηκαν στο ύψος ενός τόσο ωραίου ντέρμπι μεταξύ 2 αήττητων μέχρι σήμερα ομάδων".

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 34-38, 48-56, 69-65

Διαιτητές: Ζέρβας- Τσίγας

Νικόπολη Πρέβεζας (Πολίτης): Ζήκας 20, Κοντογιάννης 16, Γεωργίου, Τσιτσώνης 15(3), Κιτσαντάς 9(3), Παπαμιχαήλ 5(1), Παππάς, Αντύπας, Δούβλης 4

Μολοσσοί (Χατζής-Μακρής): Πολύζος, Κόρδας 2, Σιδηρόπουλος, Κακατσίδης 2, Ζήσης 24(6), Ζώτος 11, Πατραμάνης 4, Μάκης 18(2), Γούλας, Ιωάννου, Τσιρώνης, Γκρεκός 4