Σάββατο 20 Νοεμβρίου 2021

Ιόνιος-Μολοσσοί 66-64: "Γλίστρησε" από τα χέρια των Μολοσσών η νίκη, με ανατροπή παρέμεινε αήττητος ο Ιόνιος

Σε ένα ματς που θύμισε σε μεγάλο βαθμό την ήττα από τη Νικόπολη, οι Μολοσσοί λύγισαν στο τέλος από τον Ιόνιο γνωρίζοντας την ήττα με 66-64.

Οι 31 πόντοι του Δημήτρη Ζήση δεν αρκούσαν για τους Γιαννιώτες, οι οποίοι είχαν διψήφιο και τον Σταύρο Μάκη με 12. Τσιτσές με 18, Σούκερας με 17, Μαγκανάς με 13 και Νεδέλκος με 10 ξεχώρισαν από τον Ιόνιο.

Μεγάλο ντέρμπι ήταν το παιχνίδι από το πρώτο δεκάλεπτο με τον Ιόνιο να βρίσκεται μπροστά με βραχεία κεφαλή στο 10΄ (22-21). Οι Μολοσσοί έπαιξαν καλή άμυνα στο μεγαλύτερο μέρος της δεύτερης περιόδου και με την 3αδα των Ζήση-Μάκη-Ζώτου να κάνουν τη δουλειά στο επιθετικό κομμάτι προηγήθηκαν με +7 στο τέλος του ημιχρόνου (44-37 στο 20΄).

Βρίσκοντας στόχο πίσω από τα 6.75 σε αρκετές περιπτώσεις οι παίκτες των Χατζή-Μακρή έφτασαν ακόμα και στο +13 (55-42) στην τρίτη περίοδο, με τον Ιόνιο να έχει τις απαντήσεις μειώνοντας με σερί 8-0 σε 55-50 στο 30΄.

Στα τελευταία δέκα αγωνιστικά λεπτά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανατρέψουν την κατάσταση με το ροζ φύλλο να "γλιστρά" από τα χέρια των Μολοσσών. Ο Μαγκανάς ήταν καθοριστικός στο τέλος έχοντας 8 πόντους και το τελικό 66-64 διατήρησε τον Ιόνιο αήττητο με ρεκόρ 4-0. Οι Μολοσσοί έχουν πλέον 4-2 και το επόμενο Σαββατοκύριακο θα κάνουν το προγραμματισμένο τους ρεπό.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 37-44, 50-55, 66-64

Διαιτητές: Τσίγας-Ρούγκας

Ιόνιος (Κοντογιάννης): Καντας 2, Παπαθανασίου, Τσιτσές 18, Νεδέλκος 10, Μαγκανάς 13(1), Γουστέρης, Γεωργακόπουλος 4(1), Σούκερας 17(1), Παπαδόπουλος 2

Μολοσσοί (Χατζής-Μακρής): Κόρδας 5(1), Τσιρώνης, Κακατσίδης 5(1), Ζήσης 31(5), Ζώτος 8(1), Πατραμάνης, Μάκης 12(1), Μεγαλοοικονόμου 3(1), Καλούπτσογλου