Δευτέρα 1 Νοεμβρίου 2021

Α.Ο. Κόνιτσας-Πήγασος Ηλιοβουνίων: 64-38: Με το "δεξί" στο πρωτάθλημα οι Γιαννιώτες

Την έδρα του εκμεταλλεύτηκε στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Β΄ ΕΣΚΑΒΔΕ ο Α.Ο. Κόνιτσας επικρατώντας με 64-38 του Πήγασου Ηλιοβουνίων χθες το απόγευμα στο ΔΑΚ Κόνιτσας.

Ο Δεμερτζίδης με 20 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ όχι μόνο της ομάδας του αλλά και γενικότερα του αγώνα. 17 με 5 εύστοχα τρίποντα πρόσθεσε ο Βλάχος, 11 ο Σακκάς και 10 ο Μπάτσης. Αναγνώστου με 15 ήταν αυτός που διακρίθηκε από τους φιλοξενούμενους.

Οι Ακρίτες ήταν εξαιρετικοί στο πρώτο δεκάλεπτο και με όπλο την καλή τους άμυνα προηγήθηκαν με 21-5 στο 10΄. Στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε το παιχνίδι και στη δεύτερη περίοδο με την ομάδα της Πρέβεζας να μένει μόλις στους 13 πόντους στο ημίχρονο και την Κόνιτσα να βρίσκεται στο +21 (34-13 στο 20΄).

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν πιο ισορροπημένο όμως η δουλειά είχε γίνει ουσιαστικά για τους γηπεδούχους (46-23 στο 30΄) με τα τελευταία 10 αγωνιστικά λεπτά να μετατρέπονται σε παράσταση του Δεμερτζίδη που σημείωσε τους 12 από τους 20 πόντους του σε εκείνο το διάστημα. Το τελικό 64-38 έφερε τους πρώτους πανηγυρισμούς για τον Α.Ο. Κόνιτσας, ο οποίος την επόμενη Κυριακή αντιμετωπίζει εκτός έδρας τον Λούρο.

Τα δεκάλεπτα: 21-5, 34-13, 46-23, 64-38

Διαιτητές: Κληματάς- Γεωργίου

Α.Ο. Κόνιτσας (Τσιαλαμάνης): Ζήσης, Μήτσικας, Δεμερτζίδης 20, Σακκάς Ι. 11(1), Μπάτσης Δ. 10(2), Βλάχος 17(5), Μπάτσης Α. 2, Ντάνας 2, Σακκάς Θ. 2

Πήγασος Ηλιοβουνίων (Ντάγκας): Δήμος 8, Αναγνώστου Γ. 7, Μακρής 4(1), Αναγνώστου Π. 15(2), Ζαχάρης 4, Τσάμπας, Χαραλάμπους