Σάββατο 6 Νοεμβρίου 2021

Πύρρος Αρταίων-Παραμυθιά 54-69: "Μίλησε" η άμυνα και επέστρεψε στις νίκες η Παραμυθιά (pics, vid)

Γρήγορα άφησε πίσω της την ήττα του περασμένου Σαββάτου η Παραμυθιά καθώς σήμερα το μεσημέρι πέρασε νικηφόρα με 69-54 από το Τ9 Άρτας βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 3-1.

Κορυφαίος για το σύνολο του Τάκη Παππά ήταν ο Χάιδος με 24 πόντους, συνεχίζοντας τις υψηλές πτήσεις. Τσιρώνης με 14 και Κρικώνης με 12 πραγματοποίησαν επίσης καλές εμφανίσεις. Χίντζιος με 15, Κωσταπαππάς με 13 και Ευθυμίου με 12 η τριάδα που διακρίθηκε από τους Αρτινούς.

Με τις επιθέσεις να έχουν κυρίαρχο λόγο ξεκίνησε το πρώτο δεκάλεπτο με την Παραμυθιά να βρίσκεται στο +6 στο 10΄ με 27-21. Διαφορετική εικόνα είχε η δεύτερη περίοδος, με τους δύο προπονητές να δίνουν έμφαση στο αμυντικό κομμάτι και τους φιλοξενούμενους με 13-10 επιμέρους να ολοκληρώνουν το ημίχρονο μπροστά με 40-31.

Οι παίκτες του Τάκη Παππά συνέχισαν να δείχνουν ιδιαίτερα σοβαρό πρόσωπο στο αμυντικό κομμάτι δεχόμενοι μόλις 9 πόντους στην τρίτη περίοδο. Η διαφορά πήγε σε διψήφια επίπεδα (56-40 στο 30΄), με τον Πύρρο απλώς να μειώνει στα τελευταία δέκα λεπτά και το τελικό 69-54 να σημαίνει την 3η φετινή νίκη της Παραμυθιάς.

Αξίζει να σημειωθεί ότι από την Παραμυθιά απουσίαζαν οι Βασίλης Μπέλλος , Πέτρος Τάχιας, Κώστας Κρανής και Κώστας Μπάμπος.

Ο Θοδωρής Τσιρώνης με τους νεαρούς της ομάδας

Τα δεκάλεπτα: 21-27, 31-40, 40-56, 54-69

Διαιτητές: Αναγνωστόπουλος-Κληματάς

Πύρρος Αρταίων (Κωσταπαππάς): Κοντός, Ευθυμίου 12, Χαλάστρας, Χίντζιος 15(1), Οικονομίδης, Σκορδής 7(1), Αναγνώστου 2, Κωσταπαππάς 13(3), Γιαννάκης 2, Παπαδημητρίου, Λώλος 3(1), Σακκάς

Παραμυθιά (Παππάς): Χάιδος 23(4), Ψιλοδημητρακόπουλος 4, Κρικώνης 12(2), Κωσταράς Αν, Μάλλιος 4, Τάχιας Αρ., Τζίμας 9, Κατσίβελος 2, Κοντός, Αθανασίου, Κωσταράς Δ. 1, Τσιρώνης 14(4)