Δευτέρα 1 Νοεμβρίου 2021

Γ΄ Εθνική: Το 2X2 Βίκος Σπάρτακος, Γ.Σ. Αγριάς και Α.Ο. Τρικάλων

Πραγματοποιώντας μία τρομερή 4η περίοδο, όπου το επιμέρους σκορ ήταν 36-10, ο Βίκος Σπάρτακος του Νίκου Ρήγγα επιβλήθηκε με 83-53 του Καναλακίου φτάνοντας στη δεύτερη νίκη του.

Σίμος Ιωακειμίδης με 17 ο πρώτος σκόρερ του παιχνιδιού, με 14 ακολούθησε ο Βασίλης Κολότσιος, 13 είχε ο Γιάννης Αναγνωστάκης και 11 ο Ντίνος Σταυρόπουλος. Τρεις παίκτες ήτα διψήφιοι για το σύνολο του Λευτέρη Τζομάκα, με τον Σπύρο Μπαρτζώκα να έχει 11 και τους Αλέξανδρο Ματσάγγα και Τάσο Χρήστου να προσθέτουν από 10.

Με τους Καραμανλή και Διγενή να βάζουν από 15 πόντους ο Γ.Σ. Αγριάς έφυγε με το "διπλό" από τη Λάρισα, με το τελικό 66-64 επί της Νίκαιας Λάρισας να του δίνει το δεύτερο ροζ φύλλο της σεζόν. Φιλιππόπουλος με 17, Ξανθόπουλος με 13 και Σπανός-Πασχάλης με 11 ξεχώρισαν για τους ηττημένους.

Μεγάλη νίκη του Α.Ο. Τρικάλων στην έδρα του Γ.Σ. Αμπελώνα με 66-60. Η ομάδα του coach Παπαδημητρίου έκανε το 2Χ2 και σε αυτό συντέλεσαν οι Λεπενιώτης με 15, Μαρτζέλης με 14, Γκαντιάς με 11 και Τζιανής με 10. Ο Γκιουλέκας με 15 διακρίθηκε από τους γηπεδούχους. Ο Γ.Σ. Αμπελώνα είναι ο προσεχής αντίπαλος του Βίκος Σπάρτακος στο Κλειστό Γυμναστήριο της Λιμνοπούλας την ερχόμενη Κυριακή.

Η Αναγέννηση Λαμίας χρειάστηκε την παράταση για να πετύχει την πρώτη της νίκη, επί της Γ.Ε. Αγρινίου με 78-71. Πελεκούδας με 22 και Κοντολάτος με 18 οι καλύτεροι της Αναγέννησης. Ο Σταμουλάκης με 22 πρόσθεσε μία ακόμα εξαιρετική εμφάνιση τη φετινή σεζόν για τη Γ.Ε.Α. που όμως γνώρισε τη δεύτερη ήττα της σε ισάριθμους αγώνες.

Ο Γ.Σ. Αλμυρού με τους Παπούλια και Πολίτη να έχουν 22 και 17 αντίστοιχα επικράτησε στην έδρα του με 70-59 του Γ.Σ. Σοφάδων. Δαουλάρης με 18 ήταν ο πρώτος σκόρερ των ηττημένων.