Κυριακή 10 Οκτωβρίου 2021

Αναγέννηση Νέου Ρυσίου-ΠΑΣ Γιάννινα WBC 40-77: Εύκολα και άνετα πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά

φωτογραφία: Νίκος Ζήνας-ΠΑΣ Γιάννινα WBC

Κάνοντας επίδειξη δύναμης ο ΠΑΣ Γιάννινα WBC επικράτησε εύκολα σήμερα το μεσημέρι στη Θεσσαλονίκη της Αναγέννησης Νέου Ρυσίου με σκορ 77-40 και πήρε την πρόκριση για την 8αδα του Κυπέλλου Ελλάδας.

Double double σημείωσαν Isabella Slim (17 π.-10 ριμπ.) και Samantha Cooper (12 π.-15 ριμπ.), 15 είχε η εξαιρετική Χριστίνα Θεοδώρου και 11 η Κατερίνα Μαρίνη.

Από το πρώτο δεκάλεπτο ο ΠΑΣ Γιάννινα WBC "έχτισε" διψήφια διαφορά με το σκορ στο 10΄ να είναι 24-13. Στη δεύτερη περίοδο μπήκαν ουσιαστικά οι βάσεις για την άνετη επικράτηση καθώς οι Γιαννιώτισσες δέχθηκαν μόλις 8 πόντους φτάνοντας άνετα και ωραία στο +20 στο τέλος του ημιχρόνου (41-21).

Ίδιο μοτίβο και στη συνέχεια του παιχνιδιού με τα κορίτσια του Νίκου Δουβίτσα να διατηρούν το μεγάλο προβάδισμά τους σταθερά άνω των 20 και να φτάνουν μάλιστα στο +30 (63-33 στο 30΄). Στην τελευταία περίοδο η άμυνα του ΠΑΣ ήταν ακόμα καλύτερη σε σχέση με το καλό δεύτερο δεκάλεπτο (μόλις 7 πόντοι), με το τελικό 77-40 να δίνει το εισιτήριο για τα προημιτελικά.

Τα δεκάλεπτα: 13-24, 21-41, 33-63, 40-77

Διαιτητές: Ντόγκας- Νέδογλου- Κατζουρίδης

Αναγέννηση Ν.Ρ. (Ατακτίδης): Τσαλοπούλου, Γράψα 14(1), Σουλτάνη 6(1), Κουφογιάννη 2, Καραγιαννάκη, Αρτεμισίου 3, Τζίκου 2, Παπαδάκη, Δεληγιάννη 3, Νάτσου 10(2), Κουλακιώτη, Θωμά.

ΠΑΣ Γιάννινα WBC (Δουβίτσας): Χούλη 4, Σαρηγιαννίδου 5(1), Θεοδώρου 15, Cooper 12(3), Χρηστάκη 5(1), Slim 17, Παπαδοπούλου, Mackay 8(2), Δημητριάδου, Μαρίνη 11(2)