Σάββατο 30 Οκτωβρίου 2021

Ιόνιος-Φαίακας Κέρκυρας 76-51: Ντέρμπι για 30 λεπτά, "καθάρισε" στο τέλος η εμπειρία

Το τοπικό ντέρμπι της Κέρκυρας ήταν πραγματικό ντέρμπι για 3 δεκάλεπτα, όμως τελικά η εμπειρία των παικτών του Ιονίου μέτρησε καταφέρνοντας να φτάσουν στο τελικό 76-51 και να διπλασιάσουν τις νίκες τους στο πρωτάθλημα.

Νεδέλκος και Μαγκανάς με 21 πόντους ο καθένας έκαναν τη δουλειά στο επιθετικό κομμάτι για το σύνολο του Παναγιώτη Κοντογιάννη. Στεμπάρι με 21 και Αγιούς με 11 ξεχώρισαν από πλευράς Φαίακα.

Κοντά στο σκορ ήταν οι δύο κερκυραϊκές ομάδες στην πρώτη περίοδο, η λήξη της οποίας βρήκε τους τυπικά γηπεδούχους μπροστά με +4 (19-15 στο 10΄). Με τον ίδιο τρόπο κύλισαν και τα υπόλοιπα δέκα λεπτά με τον Ιόνιο να προηγείται με 36-31 στο ημίχρονο και τους νεαρούς αθλητές του Φαίακα να δείχνουν καλή εικόνα μένοντας σε απόσταση αναπνοής.

Ο Ιόνιος διατηρούσε τη διαφορά στο +7 (51-44 στο 30΄) όμως εκεί που πραγματικά κατάφερε να "καθαρίσει" ήταν η τελευταία περίοδος όπου το επιμέρους σκορ ήταν 25-7 με την ομάδα του Παναγιώτη Κοντογιάννη να φτάνει στο τελικό 76-51 και παράλληλα να κατακτά το δεύτερο ροζ φύλλο της σεζόν. Για τον Φαίακα Κέρκυρας ήταν η 3η ήττα σε ισάριθμα παιχνίδια.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 36-31, 51-44, 76-51

Διαιτητές: Αναγνωστόπουλος-Θώμος Β.

Ιόνιος (Κοντογιάννης): Νεδέλκος 21, Μαγκανάς 21(1), Γεωργακόπουλος 9, Αθανασίου 6(2), Παπαδόπουλος 6, Τσιτσές 4, Σούκερας 4, Κάντας 3(1), Παπαθανασίου 2, Μιχέλης, Γουστέρης

Φαίακας Κέρκυρας (Δεσύλλας): Στεμπάρι 21(1), Αγιούς 11(1), Μουρμούρης 8(2), Γκέκος 6, Δρακωτός 3, Τζιανούμης 2, Μοσχοβίτης, Τσενεμπής, Κονοφάος, Κακαρούγκας, Σέκας, Λουκανάρης